Παρασκευή 29 Οκτωβρίου 2021

Έργα βελτίωσης δικτύου ύδρευσης πόλεως Τήνου μα αντικατάσταση υφιστάμενων σωληνώσεων

ΝΟΜΟΣ ΚΥΚΛΑΔΩΝ

ΔΗΜΟΣ ΤΗΝΟΥ

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

Τήνος,

29/10/2021

Ταχ. Διεύθυνση: Ευαγγελιστρίας 72

Ταχ. Κώδικας: 84200

Τηλ: 22833 60100

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

«ΕΡΓΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ ΔΙΚΤΥΟΥ ΥΔΡΕΥΣΗΣ ΠΟΛΕΩΣ ΤΗΝΟΥ ΜΕ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΩΝ ΣΩΛΗΝΩΣΕΩΝ»

Ο Δήμος Τήνου ανακοινώνει την υπογραφή της σύμβασης για την κατασκευή του έργου: «Έργα βελτίωσης δικτύου ύδρευσης πόλεως Τήνου με αντικατάσταση υφιστάμενων σωληνώσεων».

Η εξέλιξη αυτή αναδεικνύει την απόφαση του Δήμου για την αναβάθμιση των υποδομών του νησιού και την κάλυψη των νέων αναγκών που προκύπτουν από τη συνεχή και αυξανόμενη τουριστική και οικιστική ανάπτυξη.

Συγκεκριμένα, το έργο αυτό συμβάλει στην βελτίωση της ποιότητας νερού σε μεγάλο τμήμα της Χώρας της Τήνου, αφού θα αντικατασταθούν τα απαρχαιωμένα δίκτυα σωληνώσεων από αμιαντοσωλήνες, όσο και στην επίτευξη της αδιάλειπτης παροχής νερού (εξάλειψη των συχνών διαρροών νερού που παρουσιάζονται λόγω παλαιότητας του δικτύου), κυρίως τους καλοκαιρινούς μήνες.

Ο προϋπολογισμός του έργου ανέρχεται στο ποσό των 423.387,10 € και χρηματοδοτείται από το ΥΠΕΣ.