ΕΡΓΑ ΕΣΠΑ - ΤΗΝΟΣ

Τίτλος έργου: ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΛΥΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΚΑΙ ΕΡΓΑ ΔΙΑΘΕΣΗΣ ΠΟΛΗΣ ΤΗΝΟΥ (Β ΦΑΣΗ)
6.014.750
Επιχειρησιακό πρόγραμμα: Υποδομές Μεταφορών, Περιβάλλον και Αειφόρος Ανάπτυξη
Θεματικοί Στόχοι: Προστασία Περιβάλλοντος
Ταμείο: Ταμείο Συνοχής
Η προτεινόμενη πράξη αφορά στην ολοκλήρωση (Β' Φάση) της κατασκευής του κεντρικού αποχετευτικού αγωγού (211μ από τα 1,9χλμ) και του αγωγού μεταφοράς επεξεργασμένων λυμάτων (57μ από τα 2,3χλμ) του Δήμου Τήνου. Επίσης, περιλαμβάνει την πλήρη κατασκευή της εγκατάστασης επεξεργασίας λυμάτων (ΕΕΛ) της Τήνου δυναμικότητας  11.441 ι.κ. στην οποία θα οδηγούνται τα αστικά λύματα των οικισμών του Δήμου Τήνου (Δ.Δ. Τήνου, Δύο Χωριών και Τριαντάρου) και του πρώην Δήμου Εξωμβούργου, των οικισμών του Δ.Δ. Κτικάδου καθώς και τα υγρά απόβλητα των βιοτεχνικών μονάδων της περιοχής που είναι ομοειδή ως προς την σύσταση με τα αστικά απόβλητα και τέλος την κατασκευή του υποθαλάσσιου αγωγού διάθεσης επεξεργασμένων λυμάτων μήκους 250 m.  Στην πράξη περιλαμβάνονται ως ξεχωριστά υποέργα οι συνδέσεις με τα ΟΚΩ (ΔΕΔΔΗΕ-ΟΤΕ) καθώς και οι υπηρεσίες διαχείρισης & υποστήριξης της ΕΓΝΑΤΙΑΣ ΟΔΟΥ. Η Α' φάση ολοκληρώθηκε κατά την προγραμματική περίοδο 2007-2013.

Τίτλος έργου: Εξωτερικά δίκτυα ύδρευσης Καλλονής, Υστερνίων και Πανόρμου Δήμου Τήνου
1.355.000
Θεματικοί Στόχοι: Προστασία Περιβάλλοντος
Ταμείο: Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης (ΕΤΠΑ)
Κατασκευή δικτύου ύδρευσης μήκους 17 χλμ. περίπου, με το οποίο θα μεταφέρεται νερό από τις πηγές Ζωδεμένης και Λιμοκού έως τις κεντρικές δεξαμενές των Υστερνίων, Καλλονής και Πανόρμου. Το έργο περιλαμβάνει επίσης την κατασκευή δεξαμενής 100 κ.μ. και ενός αντλιοστασίου.

Τίτλος έργου: Κέντρο Σίτισης και Παροχής Βασικής Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας Ευπαθών Ομάδων Πληθυσμού στην Τήνο
581.560,49
Θεματικοί Στόχοι: Κοινωνική Ένταξη
Ταμείο: Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης (ΕΤΠΑ)
Ανέγερση και λειτουργία Κέντρου, το οποίο θα εστιάσει ιδιαίτερα στην υποστήριξη των ευπαθών κοινωνικών ομάδων που διαμένουν στον Δήμο Τήνου και ειδικότερα εκείνων, που εντάσσονται στα πλέον αδύναμα εισοδηματικά στρώματα, παρέχοντας υπηρεσίες εστίασης, βασικής φροντίδας υγείας και προληπτικής ιατρικής, καθώς και ψυχολογικής υποστήριξης και κοινωνικής ενσωμάτωσης.

Τίτλος έργου: Κέντρο Κοινότητας Δήμου Τήνου
Θεματικοί Στόχοι: Κοινωνική Ένταξη
Ταμείο: Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο (ΕΚΤ)
Δημιουργία δομής στον Δήμο Τήνου για την εξυπηρέτηση -με υπηρεσίες και παροχές κοινωνικού χαρακτήρα- των πολιτών και ιδιαίτερα των ευπαθών ομάδων του νησιού.