Δευτέρα 16 Δεκεμβρίου 2019

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ

Π  Ρ  Ο  Σ  Κ  Λ  Η  Σ  Η

ΠΡΟΣ :
1) Τα μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου Τήνου.
2) Τον Δήμαρχο Τήνου.
3) Τον Πρόεδρο και τα μέλη της Δημοτικής Κοινότητας Τήνου.

4) Τους Προέδρους/Εκπροσώπους των Τοπικών Κοινοτήτων

Έχοντας υπόψη τις διατάξεις του άρθρου 67 του Ν. 3852/2010, σας προσκαλούμε να προσέλθετε σε δημόσια τακτική συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου, που θα λάβει χώρα στο δημαρχιακό κατάστημα (αίθουσα συνεδριάσεων του Δ.Σ.), την 19 – 12 – 2019, ημέρα Πέμπτη  και ώρα 12:30 μ.μ για τη συζήτηση και λήψη απόφασης, στα παρακάτω θέματα της ημερησίας διατάξεως:

ΘΕΜΑ 1ο:
Αποδοχή χρηματοδότησης στο πλαίσιο του ολοκληρωμένου έργου LIFE Integrated Projects Environment (LIFE-IP CEI Greece) με τίτλο «Εφαρμογή της Κυκλικής Οικονομίας στην Ελλάδα» (Circular Economy Implementation in Greece).
ΘΕΜΑ 2ο:
Έγκριση σύναψης Προγραμματικής Σύμβασης μεταξύ του Δήμου Τήνου και της Περιφέρειας Ν. Αιγαίου για την υλοποίηση της δράσης με τίτλο «Δημιουργία ηλεκτρονικής εφαρμογής για την ανάδειξη του πεζοπορικού δικτύου της Τήνου».
Εισηγητής : Ευγενία Αλοιμόνου
ΘΕΜΑ 3ο:
Χορήγηση παράταση εκτέλεσης του έργου «Εργασίες επισκευής, βελτίωσης και συμμόρφωσης σύμφωνα με τα πρότυπα του συστήματος πιστοποίησης, παιδικής χαράς Λιμένα Τήνου.
ΘΕΜΑ 4ο:
Λήψη απόφασης για την έγκριση συμμετοχής του Δήμου Τήνου στην Προγραμματική Σύμβαση με την Περιφέρεια Ν. Αιγαίου για υλοποίηση του προγράμματος καταπολέμησης κουνουπιών  για τα έτη 2020-2023.
ΘΕΜΑ 5ο:
Λήψη απόφασης για αναπροσαρμογή ή μη  των τελών καθαριότητας και φωτισμού για το οικον. Έτος 2020.
ΘΕΜΑ 6ο:
Λήψη απόφασης για αναπροσαρμογή ή μη των τελών ύδρευσης και αποχέτευσης για το οικον. Έτος 2020.
ΘΕΜΑ 7ο:
Συγκρότηση επιτροπών έτους 2020, σύμφωνα με τον Ν. 4412/2016.
ΘΕΜΑ 8ο:
Συγκρότηση επιτροπής διεξαγωγής δημοπρασιών για την εκποίηση ή εκμίσθωση πραγμάτων του Δήμου, για το έτος 2020.
ΘΕΜΑ 9ο:
Ορισμός εκπροσώπου του Δήμου Τήνου, στις Γενικές Συνελεύσεις και στα Διοικητικά Συμβούλια της Αναπτυξιακής Εταιρείας Κυκλάδων Α.Ε.
ΘΕΜΑ 10ο:
Καθορισμός ανώτατου ορίου επιτρεπόμενων ημερών μετακίνησης εκτός έδρας των αιρετών του Δήμου Τήνου, για το έτος 2020
ΘΕΜΑ 11ο:
Ορισμός δικαιούχων και προσδιορισμός της αποζημίωσης των μελών του δημοτικού συμβουλίου για τη συμμετοχή τους στις συνεδριάσεις του δημοτικού συμβουλίου, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 33 του Ν. 4483/2017.
Εισηγήτρια : Ε. Αλοιμόνου
ΘΕΜΑ 12ο:
Έγκριση κανονισμού λειτουργίας και συγκρότηση επιτροπής αισθητικής.
ΘΕΜΑ 13ο:
Έγκριση κανονισμού λειτουργίας και συγκρότηση επιτροπής αθλητισμού.
ΘΕΜΑ 14ο:
Επανασυγκρότηση Διοικητικού Συμβουλίου του Δημοτικού Ιδρύματος  με την επωνυμία «Μουσείο Κώστας Τσόκλης» σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 177 παρ. 3 του Ν. 4635/2019.
ΘΕΜΑ 15ο:
Επανασυγκρότηση Διοικητικού Συμβουλίου του Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου Τήνου – Άνδρου και εκλογή Αντιπροέδρου αυτού σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 177 παρ. 3 του Ν. 4635/2019.
ΘΕΜΑ 16ο:
Έγκριση σύναψης προγραμματικής σύμβασης μεταξύ του Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου Τήνου – Άνδρου και του Δήμου Τήνου για την  παραχώρηση  ενός αποφρακτικού οχήματος και ενός οχήματος απορριμματοφόρου.
Εισηγητής: Γεώργιος Σανταμούρης
ΘΕΜΑ 17ο:
Καθορισμός εξόδων παράστασης Προέδρου & Αντιπροέδρου του Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου Τήνου - Άνδρου.
Εισηγητής :Δήμαρχος
ΘΕΜΑ 18ο:
Έγκριση σύμβασης χρησιδανείου με το Δημοτικό Λιμενικό Ταμείο Τήνου – Άνδρου σχετικά με την δωρεά παραχώρηση Δημοτικού ακινήτου επί της οδού Μεγαλόχαρης 24.
Εισηγητής : Γεώργιος Σανταμούρης
ΘΕΜΑ 19ο:
Λήψη απόφασης για απευθείας και χωρίς δημοπρασία μίσθωση ακινήτου για στέγαση του 3ου Νηπιαγωγείου Τήνου.
Εισηγήτρια : Λουκριτία Άνδροβικ – Ρουγγέρη
ΘΕΜΑ 20ο:
Προγραμματισμός πολιτιστικών εκδηλώσεων για το έτος 2020.
Εισηγητής: Εμμανουήλ Σώχος
ΘΕΜΑ 21ο
Λήψη απόφασης για την κάλυψη εξόδων μετακίνησης του κλιμακίου Τήνου, της Κινητής Μονάδας Ψυχικής Υγείας ΒΑ Κυκλάδων ΕΠΑΨΥ, για το έτος 2020.
Εισηγήτρια : Ευγενία Αλοιμόνου

Ο  Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου