Δευτέρα 10 Απριλίου 2017

ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΕ ΤΟ ΝΕΟ Δ.Σ. ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΠΑΝΟΡΜΟΥ " ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ ΧΑΛΕΠΑΣ ".

Την Τετάρτη 22 Μαρτίου 2017, στα γραφεία της Τοπικής Κοινότητας Πανόρμου συνεδρίασε το νέο Δ.Σ. του Πνευματικού Κέντρου  Πανόρμου,που όρισε το Δημοτικό Συμβούλιο Τήνου, στη συνεδρίαση της 17ης Μαρτίου 2017.
Η σύνθεση του νέου Δ.Σ. έχει ως εξής:
Πρόεδρος, Εμμανουήλ Σώχος Δημοτικός Σύμβουλος, με αναπληρωτή τον χωρικό Αντιδήμαρχο Πανόρμου, Φίλιππο Οριάνο.
Αντιπρόεδρος: Γιώργος Βίδος, με αναπληρωτή τον Δημήτρη Σκαλκώτο.
Μέλος:
Σωτήρης Πρίντεζης, Πρόεδρος της Τοπικής Κοινότητας Πανόρμου, με αναπληρωτή τον Ιάκωβο Μαλακατέ, Πάρεδρο Υστερνίων.
Φραγκίσκος Καγιώργης, Τοπικός Σύμβουλος Πανόρμου, με αναπληρωτή τον Παναγιώτη Κροντηρά, Δημοτικό Σύμβουλο.
Ιωάννα Κουλοχέρη, με αναπληρώτρια την Φρατζέσκα Πετράκη.
Μαργαρίτα Σαλταμανίκα, με αναπληρώτρια τη Νικολέττα Τριανταφύλλου.
Ευαγγελία Τσακίρη, με αναπληρώτρια την Ιωάννα Γαϊτη.
Πέτρος Μαρμαρινός, με αναπληρωτή τον Φίλιππο Καγιώργη.
Ιωάννης Αντ. Χονδρογιάννης, με αναπληρωτή τον Γιώργο Κιλκή.
Στη συνεδρίαση παρέστησαν ο Δήμαρχος Τήνου Σίμος Ορφανός, ο Αντιδήμαρχος Φίλιππος Οριάνος, ο δ/ντής του Σχολείου Καλών Τεχνών Πανόρμου Λεωνίδας Χαλεπάς,ο Σύμβουλος του Π.Κ.Π. σε θέματα μουσικών εκδηλώσεων Σάκης Τρίκης, το αναπληρωματικό μέλος Φίλιππος Καγιώργης, η Σύμβουλος Δήμου Τήνου Ευαγγελία Αλβέρτη, ο Πρόεδρος του Πολιτιστικού Συλλόγου Πανόρμου Χρίστος Χαρίτος και αντιπροσωπεία του Κοινού Τηνίων.
Τα θέματα της ημερήσιας διάταξης περιελάμβαναν την ψήφιση του Προϋπολογισμού έτους 2017, την ψήφιση του Οργανισμού Εσωτερικής Υπηρεσίας του Π.Κ.Π.,την πρόταση αποκάλυψης και ανάδειξης των γραφημάτων στα εσωτερικά επιχρίσματα της οικίας-Μουσείο Γιαννούλη Χαλεπά, την αρχιτεκτονική πρόταση ανάπλασης των εξωτερικών χώρων του Μουσείου Τηνίων  Καλλιτεχνών, την ίδρυση του ιστορικού αρχείου του τ. Δήμου Πανόρμου, την τοποθέτηση των μαρμάρινων γλυπτών  του Συμποσίου Γλυπτικής που έγινε στον Πάνορμο τον Σεπτέμβριο 2016 και εκδηλώσεις μνήμης και τιμής σε συμπολίτες μας των γραμμάτων και τεχνών.
Καλωσόρισμα στα μέλη έκανε ο Πρόεδρος, ευχόμενος καλή συνεργασία και τη συνεχή παραγωγή Πολιτισμού, από το Π.Κ.Π.
Ο Δήμαρχος Σίμος Ορφανός ευχήθηκε καλή επιτυχία στο έργο του Π.Κ.Π.και υποσχέθηκε τη στήριξη των υπηρεσιών του Δήμου, που οργανικά δεν μπορεί να καλύψει το Π.Κ.Π.
Το Δ.Σ. εύχεται στους Πανορμίτες, Τήνιους και πανέλληνες ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!

Με εκτίμηση, ο Πρόεδρος Εμμ. Σώχος.