Τρίτη 2 Αυγούστου 2016

ΔΙΗΜΕΡΟ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΚΩΣΤΑ ΤΣΟΚΛΗ

Τετάρτη 3 Αυγούστου 2016
Φιλοξενία του Syros International Film Festival
A TRIP TO THE MOON, 9.00μ.μ.
Ένα avant-garde ταξίδι στο φεγγάρι,   Διάρκεια: 80 λεπτά
11.00 μ.μ.
Προβολή ταινίας-έκπληξη από τους διοργανωτές του Φεστιβάλ
Είσοδος Ελεύθερη

Πέμπτη 4 Αυγούστου 2016, στις 8μ.μ.
Παρουσίαση του νέου βιβλίου της Ρέας Βιτάλη "Δεν πέθανα εγκαίρως", της μοναδικής βιογραφίας του Κώστα Τσόκλη που συμπίπτει με τη χρονιά των 85χρονων γενεθλίων του.                         Για το βιβλίο θα μιλήσουν οι: Γιάννης Μετζικώφ - σκηνογράφος, ο Γιώργος Χαδούλης- ζωγράφος και ο Χ. Πρασσάς, Ιστορικός.
Αποσπάσματα του βιβλίου θα διαβάσει η ηθοποιός Άριελ Κωνσταντινίδη.
Είσοδος Ελεύθερη

Νέα έκθεση στο Μουσείο Κώστα Τσόκλη

Μέσα στο γενικότερο πρόγραμμα του Μουσείου,
να παρουσιάσουμε σε μια 12ετία, δείγματα του συνόλου των καλλιτεχνικών προτάσεων του Κώστα Τσόκλη. Επιλέξαμε για το 2016, να δείξουμε έργα που υλοποιήθηκαν στη Ρώμη και στο Παρίσι, τις δεκαετίες '60 και '70, και που είναι τα πρώτα αναγνωρισμένα δημιουργήματα της συμμετοχής του στην Παγκόσμια Σύγχρονη Τέχνη.
Στον αντίποδα αυτής της πρότασης, παρουσιάζουμε κάποια από τα 85 έργα της ενότητας "Στοιχεία για τη δημιουργία πιθανών αριστουργημάτων", που οργάνωσε                                         το “Μέγαρο Μουσικής Αθηνών” με την ευκαιρία των 85 χρόνων του καλλιτέχνη και είναι τα πιο πρόσφατα δημιουργήματα του, στον τομέα της ζωγραφικής.                                                                                      Ανάμεσα σ' αυτούς τους δύο ακραίους ιστορικά πόλους, εκθέτουμε και υπενθυμίζουμε έργα αφιερωμένα αποκλειστικά στην αγάπη του για την Τήνο.                                                                                            Καθ' όλη την περιήγηση στους χώρους του Μουσείου, είναι παρών ο  Λόγος του καλλιτέχνη γραπτός ή προφορικός. Λόγος που ενώνει σαν μια αλυσίδα, τις αμέτρητες και πολύμορφες προτάσεις του.
Ώρες λειτουργίας: καθημερινά 10:00- 14:00 και 18:00- 21:00
Τρίτη κλειστά