Τετάρτη 8 Ιουνίου 2016

Επιστολή του Δημάρχου Τήνου στους φορείς για τις παραχωρήσεις απλής χρήσης αιγιαλού στην Τήνο που τελούν υπό καθεστώς ειδικής προστασίας.

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                            Τήνος, 8 Ιουνίου 2016
ΝΟΜΟΣ ΚΥΚΛΑΔΩΝ
ΔΗΜΟΣ ΤΗΝΟΥ
ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΗΜΑΡΧΟΥ                                                                               Αριθμ. Πρωτ: 6013
Ταχ. Δ/νση: Ευαγγελιστρίας 72,

3. Βουλευτή Κυκλάδων, κ. Συρίγο Αντώνιο
4. Βουλευτή Κυκλάδων, κ. Μανιό Νικόλαο
5. Βουλευτή Κυκλάδων, κ. Βρούτση Ιωάννη

ΘΕΜΑ: Παραχώρηση απλής χρήσης αιγιαλού στη ν. Τήνο.
Σχετ: Το υπ’ αριθμ. 4172/6-6-2016 έγγραφο του Αυτοτελούς Γραφείου Δημόσιας Περιουσίας Σύρου.

Αξιότιμοι κύριοι.
Σύμφωνα με το υπ’ αριθμ. 78/26-4-2016 ΦΕΚ δόθηκε παράταση ισχύος της με αριθμ. ΔΔΠ0005159/586β εξ/7-4-2015 κοινής απόφασης των Υπουργών Οικονομικών και Εσωτερικών όσον αφορά την παραχώρηση, με αντάλλαγμα, του δικαιώματος απλής χρήσης αιγιαλού» και βάσει αυτού έγιναν από μέρους μας όλες οι νόμιμες απαιτούμενες διαδικασίες ούτως ώστε και φέτος να δημοπρατηθούν οι παραλίες του νησιού μας.
Μεγάλη όμως δυσαρέσκεια προκάλεσε το έγγραφο του Αυτοτελούς Γραφείου δημόσιας Περιουσίας Σύρου του Υπουργείου Οικονομικών  όσον αφορά την παραχώρηση τμημάτων που τελούν υπό καθεστώς ειδικής προστασίας  (Natura 2000), σύμφωνα με το οποίο απαγορεύτηκε η παραχώρηση των εν λόγω τμημάτων, ήτοι στις περιοχές Κολυμπήθρα, Αποθήκες και Λειβάδα, καθώς δεν έχει εξασφαλισθεί η σύμφωνη γνώμη του Υπουργού Οικονομικών, ως απαιτείται.
Έτσι βρεθήκαμε μπροστά σε αδιέξοδο και ιδιαίτερα
σε αυτή τη δύσκολη οικονομική περίοδο που βιώνουμε τόσο ως χώρα αλλά και ο καθένας μας προσωπικά. Να σας υπενθυμίσω επίσης ότι βασική πηγή εσόδων για τις νησιωτικές περιοχές είναι ο τουρισμός του οποίου η διατήρηση αλλά και η προσέλκυση του είναι προτεραιότητα για εμάς. Δυστυχώς όμως τον τελευταίο καιρό τα πλήγματα που δεχόμαστε είναι απανωτά με αποκορύφωμα αυτό της αύξησης του Φ.Π.Α. και τώρα με την αδικαιολόγητη για εμάς απαγόρευση εκμίσθωσης των ανωτέρω αναφερόμενων παραλιακών τμημάτων.
Κύριοι, ο σεβασμός και η προστασία του περιβάλλοντος είναι υποχρέωση όλων μας, συλλογική και ατομική,  καθώς αυτό καθορίζει την ποιότητα της καθημερινής μας ζωής. Ουδέποτε έχουν παραβιαστεί οι περιβαλλοντικοί όροι που διέπουν τα δίκτυα natura 2000 όσα χρόνια παραχωρούνται οι εν λόγω παραλίες. Αντιθέτως, θα έλεγα ότι μέσα από τη γνωριμία και την καθημερινή επαφή του ανθρώπου με τα ιδιαίτερα τοπία του νησιού μας γεννάται η ανάγκη διατήρησης και διασφάλισης του φυσικού πλούτου που τόσο απλόχερα μας έχει παραχωρηθεί.
Παρακαλώ, λαμβάνοντας υπόψη τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της νησιωτικότητας να προβείτε στις απαιτούμενες από μέρους σας ενέργειες προκειμένου να μας δοθεί η έγκριση για τη δημοπράτηση των παραλιών που τελούν υπό καθεστώς ειδικής προστασίας (natura 2000), δείχνοντας τον σεβασμό που αρμόζει στις αλληλένδετες αξίες, περιβάλλον και άνθρωπος.

Με εκτίμηση,
                                                                                                Ο Δήμαρχος Τήνου