Παρασκευή 4 Μαρτίου 2016

Ανακύκλωση μελανοδοχείων εκτυπωτών από το Δήμο Τήνου.

ΔΗΜΟΣ  ΤΗΝΟΥ                                                                                                   Τήνος, 04/03/2016

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ταχ. Δνση: Ευαγγελιστρίας 72

ΤΗΛ:   2283360106
ΦΑΞ:   2283360139

Ανακύκλωση μελανοδοχείων εκτυπωτών από το Δήμο Τήνου.

Ο Δήμος Τήνου σε συνέχεια των ενεργειών του για τη προστασία του περιβάλλοντος και την μείωση κόστους επεξεργασίας και απόρριψης λυμάτων, τοποθέτησε στην είσοδο του Δημαρχείου, στην οδό Ευαγγελιστρίας, δύο (2) ειδικούς κάδους συλλογής των άδειων μελανοδοχείων των εκτυπωτών.
            Στον πρώτο (1) κάδο επιτρέπεται η τοποθέτηση κάθε είδους μελανιού, τόνερ κτλ. εκτός από τα ειδικά «μπουκάλια» των φωτοτυπικών μηχανημάτων.
            Ο δεύτερος κάδος
συλλογής θα είναι  ειδικά για τα μελάνια από την εταιρεία LEXMARK (ink, toner, photoconductor) και θα πρέπει να προσκομίζονται όμως με την αρχική του συσκευασία.
            Τα μελανοδοχεία που θα συλλέγονται θα προωθούνται στην συνέχεια σε πιστοποιημένο φορέα περισυλλογής των άδειων μελανοδοχείων ο οποίος θα τα ανακυκλώνει.

Τέλος όταν πρόκειται για μεγάλες ποσότητες παρακαλούμε επικοινωνήστε με το Δήμο Τήνου.