Παρασκευή 4 Μαρτίου 2016

Σεμινάριο εκμάθησης τεχνικών κόμικ με τίτλο «Γράφοντας με εικόνες» από το Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης.

ΔΗΜΟΣ  ΤΗΝΟΥ                                                                                                   Τήνος, 04/03/2016

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ταχ. Δνση: Ευαγγελιστρίας 72

ΤΗΛ:   2283360106
ΦΑΞ:   2283360139

Στην αίθουσα πολλαπλών εκδηλώσεων του 1ου Δημοτικού  Σχολείου Τήνου, με την αιγίδα του Δήμου Τήνου, θα πραγματοποιηθεί  για τους εκπαιδευτικούς του νησιού μας, την Παρασκευή 4 Μαρτίου, ώρα 17.00-21.00  και το Σάββατο 5 Μαρτίου, ώρα 10.00-14.00, Σεμινάριο εκμάθησης τεχνικών κόμικ  με τίτλο «Γράφοντας με εικόνες» από το Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης σε συνεργασία με τις  Υπεύθυνες Σχολικών Δραστηριοτήτων της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κυκλάδων και το Τμήμα Επικοινωνίας, Μέσων και Πολιτισμού Παντείου Πανεπιστημίου.
       Το συγκεκριμένο εργαστήριο στόχο έχει να εξοικειώσει τους εκπαιδευτικούς με το αφηγηματικό μέσο των κόμικ και να τους δώσει εργαλεία και μεθοδολογίες προκειμένου να μπορέσουν να το αξιοποιήσουν δημιουργικά μέσα στις σχολικές αίθουσες.
            Στο πρώτο σκέλος του εργαστηρίου,
θα παρουσιαστούν συνοπτικά η ιστορία και η θεωρητική πλαισίωση της «9ης Τέχνης» και θα αναλυθούν τεχνικές εικαστικές αφήγησης που χρησιμοποιήθηκαν σε διάφορες ιστορικές περιόδους.
            Στο δεύτερο σκέλος, οι εκπαιδευτικοί θα συμμετάσχουν σε ένα βιωματικό εργαστήριο και θα γίνουν οι ίδιοι δημιουργοί κόμικ δίνοντας έμφαση στις αφηγηματικές δυνατότητες του μέσου και στη συνθετική αναπαράσταση της πραγματικότητας στο παρελθόν, το παρόν και το μέλλον αξιοποιώντας τη δυναμική του (όλες οι ασκήσεις και το βιωματικό εργαστήριο θα είναι εμπνευσμένα από εκθέματα του Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης.

Πέραν της εκπαίδευσης, το Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης  θα προσφέρει σε όλα τα σχολεία της Τήνου τη νέα εκπαιδευτική έκδοση με τίτλο "Ταξιδεύοντας στο χρόνο με τον Λέοντα και την Μελίτη", η οποία αφορά ακριβώς την αφήγηση ιστοριών σχετικών με την αρχαιότητα με τεχνικές κόμικ.