Πέμπτη 3 Σεπτεμβρίου 2015

Λήψη απόφασης για την έκδοση ψηφίσματος μετά το άγγελμα της κοίμησης του Μακαριστού πρώην Μητροπολίτη Μεσογαίας και Λαυρεωτικής Αγαθόνικου.

ΝΟΜΟΣ ΚΥΚΛΑΔΩΝ
ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΕΚΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ
ΠΑΝΟΡΜΟΥ «ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ ΧΑΛΕΠΑΣ»

Ψ   Η   Φ   Ι   Σ   Μ   Α

Στην Τήνο και στο Δημοτικό Κατάστημα Πανόρμου σήμερα 2-9-2015 ημέρα Τετάρτη και ώρα 14.00 π.μ. και μόλις αναγγέλθηκε ο θάνατος του εκ Τήνου καταγόμενου  πρώην Μητροπολίτη Μεσογαίας και Λαυρεωτικής Αγαθόνικου συνήλθε σε έκτακτη συνεδρίαση το Διοικητικό Συμβούλιο για να λάβει απόφαση επί του παρακάτω μοναδικού θέματος:

ΘEMA ΜΟΝΟ: Λήψη απόφασης για την έκδοση ψηφίσματος  μετά το άγγελμα της κοίμησης  του Μακαριστού πρώην Μητροπολίτη Μεσογαίας και Λαυρεωτικής Αγαθόνικου.

Ο Πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου εισηγούμενος το ανωτέρω θέμα της ημερησίας διάταξης είπε τα εξής:
«Σας κάλεσα σήμερα σε έκτακτη συνεδρίαση, για να σας ανακοινώσω την οδυνηρή είδηση της κοιμήσεως  του Σεβασμιότατου Μητροπολίτη πρώην Μεσογαίας και Λαυρεωτικής Αγαθόνικου Φιλιππότη, ο οποίος επί δεκαετίες εποίμανε θεοφιλώς τον λαό του Κυρίου από πολλές θέσεις και ειδικότερα τον λαό της Μεσογαίας και Λαυρεωτικής ως Επίσκοπος επί τριαντακονταετία, και το γεγονός ότι ο εκδημήσας αρχιερέας επιδαψίλευσε χάριτες και τιμές στην γενέτειρά του.
Ως Πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου, θεωρώ υποχρέωσή μου, σαν  ελάχιστη έκφραση αναγνώρισης του έργου του, να σας ζητήσω να τον τιμήσουμε όπως του αξίζει".
Ο Πρόεδρος πρότεινε και έγιναν ομόφωνα αποδεκτά τα εξής:

1.- Να εκφραστούν τα θερμά συλλυπητήρια, του Προέδρου  &, των μελών του Διοικητικού  Συμβουλίου, στον διάδοχό του Σεβασμιώτατον Μητροπολίτην Μεσογαίας και Λαυρεωτικής κ. Νικόλαον και στους συγγενείς του.
2.- Να αναρτηθεί μεσίστια η σημαία του Δημοτικού Καταστήματος Πανόρμου κατά την ημέρα της εξοδίου ακολουθίας.
3.- Να ονομασθεί μια οδός του οικισμού Πύργου σε οδό «Μητροπολίτη Μεσογαίας και Λαυρεωτικής Αγαθόνικου» μετά από πρόταση του Τοπικού Συμβουλίου της Τοπικής Κοινότητας Πανόρμου.
4. Να διοργανωθεί εκδήλωσης τιμής για τον μεταστάντα στο εγγύς μέλλον
5.- Να δημοσιευθεί το παρόν στο τύπο και να ανακοινωθεί από τα τοπικά Μ.Μ.Ε.»

Ο Πρόεδρος του Δ.Σ.                                                           Τα Μέλη του Δ. Σ.

Σίμος  Ορφανός                                                Εμμανουήλ Σώχος –  Σκαλκώτος Σταύρος
     Δήμαρχος Τήνου                       Κροντηράς Παναγιώτης – Δανούσης Κωνσταντίνος
                                                                  Ζαλώνη Ελπίδα - Μαρμαρινός Πέτρος - Βίδος Γεώργιος
                                                                           Καγιώργης Φίλιππος – Τσακίρη Ευαγγελία