Σάββατο 5 Σεπτεμβρίου 2015

ΕΠΙΜΝΗΜΟΣΥΝΗ ΔΕΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΑΚΑΡΙΣΤΟ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗ ΠΟΤΕ ΜΕΣΟΓΑΙΑΣ ΚΑΙ ΛΑΥΡΕΩΤΙΚΗΣ

Με την ευλογία του Σεβασμιωτάτου Ποιμενάρχου μας κ. Δωροθέου Β', τελέσθηκε στον Πανίερο Ναό της Ευαγγελιστρίας στην Ιερά Νήσο Τήνο, επιμνημόσυνη δέηση υπερ αναπαύσεως της ψυχής του αοιδίμου Μητροπολίτου ποτέ Μεσογαίας και Λαυρεωτικής κυρού Αγαθονίκου του Τηνίου, με τη συμμετοχή του Αρχιερατικού Επιτρόπου της Ιεράς Νήσου, Πρωτοπρ. Γεωργίου Φανερού και Κληρικών του νησιού, παρουσία του Αντιπροέδρου, του Γ. Γραμματέα και των μελών της Διοικούσης το Πανελλήνιο Ιερό Ίδρυμα Επιτροπής, του Δημάρχου κ. Σίμου Ορφανού, των Αντιδημάρχων κ. Ιακώβου Απέργη και κ. Φιλίππου Οριάνου, του Προέδρου του Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου Τήνου-Άνδρου κ. Ευαγγέλου Κορνάρου, του Δημοτικού Συμβούλου κ. Εμμ. Σώχου και του Προέδρου του Τοπικού Δημοτικού Διαμερίσματος Υστερνίων Τήνου κ. Ιακώβου Μαλακατέ, καθώς και ευσεβών Χριστιανών Τηνίων και προσκυνητών, κατά την οποία ανεγνώσθη το Βιογραφικό του μακαριστού εκλιπόντος Τηνίου Ιεράρχου και η συλληπητήρια επιστολή του Σεβ. κ. Δωροθέου Β’ προς τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Μεσογαίας και Λαυρεωτικής κ. Νικόλαο.
Ωσαύτως, την ίδια ώρα, τελέσθηκε επιμνημόσυνη δέηση και στον Ενοριακό Ιερό Ναό Αγίου Δημητρίου Πύργου Τήνου, γεννέτειρα και ενορία του μακαριστού κυρού Αγαθονίκου.
Ψηφίσματα εξεδόθησαν μετά το άγγελμα της κοίμησης  του Μακαριστού Μητροπολίτη Αγαθονίκου από το Πανελλήνιο Ιερό Ίδρυμα Ευαγγελιστρίας, τον Ενοριακό Ιερό Ναό Αγίου Δημητρίου Πύργου Τήνου, τον Δήμο Τήνου και το Πνευματικό Εκπολιτιστικό Κέντρο Πανόρμου Τήνου "Γιαννούλης Χαλεπάς".

Φωτογραφίες: Δήμητρα Φανερού
Ακολουθεί η επιστολή του Σεβ. κ. Δωροθέου:
Πρός
τόν Σεβασμιώτατον
Μητροπολίτην Μεσογαίας καί Λαυρεωτικῆς
κ. Νικόλαον
Εἰς Σπάτα Ἀττικῆς
Ἑρμούπολις, 1 Σεπτεμβρίου 2015
     Σεβασμιώτατε καί ἀγαπητέ ἀδελφέ,
Συναλγοῦντες, κατ’ ἄνθρωπον, καί συνθλιβόμενοι Ὑμῖν καί τῷ ἐν Μεσογαίᾳ καί Λαυρεωτικῇ παροικοῦντι Χριστεπωνύμῳ πληρώματι ἐπί τῇ πρός Κύριον ἐκδημίᾳ τοῦ πολιοῦ Γέροντος ποτέ Μητροπολίτου Μεσογαίας καί Λαυρεωτικῆς κυροῦ Ἀγαθονίκου, γόνου τῆς ἱερᾶς νήσου Τήνου εὑκλεοῦς, χειροτονίας τοῦ ἀειμνήστου ἡμῶν Προκατόχου Φιλαρέτου διαπρεποῦς, ἐπί σειράν ἐτῶν τήν καθ` ἡμᾶς Ἱεράν Μητρόπολιν εὐδοκίμως διακονήσαντος καί μετά τοῦ ἀοιδίμου Προκατόχου ἡμῶν Δωροθέου Α' συνοδοιπορήσαντος, τήν Ἱεραρχίαν τῆς Ἐκκλησίας ἡμῶν κατακοσμήσαντος, ἐπί δεκαετίας τήν καθ` Ὑμᾶς Ἱεράν Μητρόπολιν, ὡς πρῶτος Ἐπίσκοπος αὐτῆς καρποβριθῶς διαποιμάντος, ἡμᾶς δέ μεγάλως ἀγαπήσαντος καί εἰς τήν ἐν Ἑρμουπόλει Σύρου ἡμετέραν ἐνθρόνισιν, την 20ήν Ἰανουαρίου 2002, πατρικῶς συνοδεύσαντος, ἀνδρός πεπνυμένου τά κατ` ἁρετήν, εὐγένειαν, μακροθυμίαν καί ἀγάπην καί διὰ τοῦτο μετά τῶν Ἁγγέλων  ἤδη συναυλιζομένου, εὑχόμεθα ὅπως ὁ Κύριος, δι` εὐχῶν αὐτοῦ, πρεσβειῶν τῆς Μεγαλόχαρης Μητρός Αὑτοῦ καί τῆς Ἁγίας Μεγαλομάρτυρος Θέκλης, ἧς περιώνυμον ἐν ἱερᾷ νήσῳ Τήνῳ προσκύνημα ἒπηξεν, λιταῖς θεοδέκτοις, χαρίζηται Ὑμῖν, τῷ πάντῃ ἀξίῳ διαδόχῳ αὐτοῦ, πολυχρόνιον τήν  ὑγείαν, ἀκύμαντον δέ καί ἀνέφελον, λαοφιλῆ τε καί θεοφιλῆ τήν Ποιμαντορίαν, καί διατελοῦμεν
Μετά τιμῆς καί ἀγάπης
Ο ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ