Τετάρτη 13 Μαΐου 2015

Πρόσκληση για συμμετοχή σε διαγωνισμό μέσα από τον οποίο θα προκύψει ο λογότυπος του Φεστιβάλ Τήνου.

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                                             Τήνος  30  Απριλίου  2015
ΝΟΜΟΣ  ΚΥΚΛΑΔΩΝ                                                                       Αριθ. Πρωτ. 57

ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

ΔΗΜΟΥ ΤΗΝΟΥ                                                                                              ΠΡΟΣ

ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΗΝΟΥ                                                          Μαθητές Γυμνασίου και Λυκείων Τήνου

Ταχ. Δνση:  Ξυνάρα

ΤΗΝΟΣ 84200
ΤΗΛ:   2283360216
ΦΑΞ:   2283360230
e-mail: festivaltinou@gmail.com

ΘΕΜΑ: «Πρόσκληση για συμμετοχή σε διαγωνισμό μέσα από τον οποίο θα προκύψει ο  λογότυπος  του Φεστιβάλ Τήνου».

Αγαπητοί φίλοι,
            Το Φεστιβάλ Τήνου ξεκινά και φέτος το ταξίδι του στις Τέχνες, τον Πολιτισμό και τα Γράμματα, θέλοντας να προσφέρει σε όλους εμάς που μένουμε στην Τήνο, αλλά και στους χιλιάδες επισκέπτες του νησιού μας, ένα ξεχωριστό τρόπο διασκέδασης, σκέψης και προβληματισμού.

Το φεστιβάλ προσπαθεί να αναδείξει τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του τόπου, το φυσικό και το ανθρώπινο περιβάλλον, δίνοντας έμφαση στις ομορφιές του νησιού, στους γραφικούς οικισμούς, στα μονοπάτια, τις εκκλησίες, τις ξερολιθιές, στην ιστορία του νησιού και τους καλλιτέχνες που αναδείχθηκαν μέσα από αυτό (μαρμαρογλύπτες, ζωγράφους, εικαστικούς, τεχνίτες κ.α.). Το Φεστιβάλ είναι αναπόσπαστο κομμάτι του τόπου, έχει εκτιμηθεί από την ίδια την τοπική κοινωνία που το ανέδειξε, και έχει στρέψει το ενδιαφέρον χιλιάδων ανθρώπων στο νησί μας.  Έτσι, το νησί οδηγείται σε μια ανάπτυξη δημιουργική και ποιοτική, κι αυτό είναι μια ουσιαστική πρόοδος με θετικά αποτελέσματα για το νησί, τόσο στον παρόντα χρόνο, όσο και σε βάθος χρόνου.
            Το σκηνικό μας
είναι ο αέρας, το φώς, η πέτρα και η θάλασσα. Σ’ αυτόν τον καμβά δημιουργούμε δρώμενα και εκδηλώσεις που φέρνουν τους ανθρώπους πιο κοντά με στόχο να κάνουμε την καθημερινότητά μας πιο όμορφη. Μαζευόμαστε, γινόμαστε παρέες, μιλάμε και βρισκόμαστε με στόχο να γίνουμε εμείς το έδαφος για έναν καλύτερο κόσμο.
            Πιστεύουμε ότι μέσα από την νεότητα του πνεύματος πηγάζουν οι πιο φωτεινές ιδέες. Γι αυτό, θα θέλαμε να είστε εσείς οι δημιουργοί του λογότυπου του Φεστιβάλ (σήμα και γραμματοσειρά). Σας προσκαλούμε να δημιουργήσετε, αφήνοντας τη φαντασία σας ελεύθερη και να συμμετέχετε σε ένα  διαγωνισμό μέσα από τον οποίο θα προκύψει το σήμα του Φεστιβάλ. Εμπνευστείτε από τις ομορφιές του νησιού, την τέχνη, τον πολιτισμό, την αγάπη για δημιουργία και σαν μικροί εικαστικοί φτιάξτε ο καθένας το δικό του έργο. Αυτό που θα ταιριάξει καλύτερα στο ύφος  και το χαρακτήρα του Φεστιβάλ Τήνου θα προτιμηθεί και να βραβευθεί. Τα υπόλοιπα έργα θα εκτεθούν κατά τη διάρκεια του Φεστιβάλ.
            Τα έργα, τα οποία θα πρέπει να είναι σχεδιασμένα σε φύλλο Α4 και χωρίς πουθενά να αναφέρουν το όνομά σας,  θα πρέπει  να τα καταθέσετε σε κλεισμένο φάκελο Α4, στο Δήμο Τήνου (κα Δελατόλα Ιουλία & κ. Βιδάλη Νέστορα), ως την Παρασκευή 15 Μαΐου 2015 και ώρα 15:00.  Εκεί ο κάθε φάκελος θα παίρνει έναν κωδικό που θα αντιστοιχεί στον καθένα σας και θα είναι απόρρητος.
            Τα έργα θα αξιολογηθούν από Επιτροπή που αποτελείται από ανθρώπους των Γραμμάτων και των Τεχνών.  Το έργο που θα επιλεγεί, θα αντιστοιχηθεί με το σχετικό κωδικό και ο δημιουργός του θα βραβευθεί σε μία από τις εκδηλώσεις του Φεστιβάλ Τήνου 2015.
            Σας  χαιρετούμε με την ιδέα ότι «μαζί μπορούμε καλύτερα»,

Η Πρόεδρος

Λουκριτία Άνδροβικ