Πέμπτη 12 Μαρτίου 2015

Έγγραφο του Δημάρχου Τήνου σχετικά με το "Δρομολόγιο εταιρείας Blue Star Ferries προς το λιμάνι της Τήνου την Μεγάλη Παρασκευή"

ΔΗΜΟΣ ΤΗΝΟΥ

ΠΡΟΣ
                                                                        1. Αναπληρωτή Υπουργό Ναυτιλίας & Αιγαίου,
                                                                        κ. Δρίτσα Θοδωρή
                                                                         Ακτή Βασιλειάδη, Τ.Κ. 185 10 Πειραιάς
                                                                        2. Εταιρεία Blue Star Ferries,
                                                                         Λεωφ. Συγγρού 123-125 & Τορβά 3,
                                                                        Τ.Κ. 117 45 Αθήνα

ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ
                                                                         1.  Βουλευτή Κυκλάδων, κ. Συρμαλένιο Νικόλαο
                                                                         2. Βουλευτή Κυκλάδων, κ. Συρίγο Αντώνιο
                                                                         3. Βουλευτή Κυκλάδων, κ. Μανιό Νικόλαο
                                                                         4. Βουλευτή Κυκλάδων, κ. Βρούτση Ιωάννη

ΘΕΜΑ: Δρομολόγιο εταιρείας Blue Star Ferries προς το λιμάνι της Τήνου την Μεγάλη Παρασκευή.

Αξιότιμοι κύριοι,
            Με μεγάλη δυσαρέσκεια, διαπιστώνουμε ότι η εταιρεία Blue Star Ferries και φέτος αποφάσισε την Μεγαλη Παρασκευή (10/4/2015), το προγραμματισμένο πρωινό δρομολόγιο της   από το λιμάνι του Πειραιά  να μην προσεγγίσει το λιμάνι της Τήνου!!!

Μεγάλη απορία μας δημιουργείται για το ποια μπορεί να είναι τα αίτια αυτής σας της απόφασης, καθώς καθ' όλη τη διάρκεια του χειμώνα η εξυπηρέτηση δια μέσω της εταιρείας σας δεν σταμάτησε ούτε για μια μέρα και σας είμαστε ευγνώμονες γι΄ αυτό. Ο αποκλεισμός
του νησιού, λοιπόν, μια τέτοια μέρα, κρίνεται απαράδεκτος και άνευ λόγου από  μέρους μας.

Δεν χρειάζεται να σας επισημάνουμε ότι η απόφαση σας αυτή, θα προκαλέσει στο νησί  πληθώρα προβλημάτων, αφού για ένα μεγάλο μέρος των επισκεπτών της θα καταστεί αδύνατη η προσέλευση τους για τον εορτασμό των Άγιων αυτών ημερών. Αυτό αυτομάτως συνεπάγεται, στην μείωση της τουριστικής κίνησης για το νησί μας, το οποίο ήδη έχει πληγεί αρκετά λόγω της οικονομικής κατάστασης της χώρας και κατ' επέκταση των συμπατριωτών μας.

Αναγνωρίζοντας την προσφορά της εταιρείας σας στο νησί μας, θα θέλαμε  να σας υπενθυμίσουμε (αν όχι να σας τονίσουμε!) ότι η Τήνος αποτελεί έναν από τους πρώτους σε επιλογή τουριστικούς προορισμούς, ειδικά κατά την θερινή περίοδο  και σας ζητάμε και αυτό να αποτελέσει κριτήριο για την επαναφορά του δρομολογίου της Μεγάλης Παρασκευής.

Ευελπιστούμε στο ότι η εν λόγω απόφαση σας θα επανεξεταστεί άμεσα,με θετικά φυσικά αποτελέσματα, αποδεικνύοντας ότι η εξυπηρέτηση των Τηνίων και των επισκεπτών του νησιού  αποτελεί προτεραιότητα και για την εταιρεία σας, όχι μόνο τις περιόδους αιχμής.

Με τιμή,
   Ο Δήμαρχος Δήμου Τήνου