Πέμπτη 12 Μαρτίου 2015

Έγγραφο του Δημάρχου Τήνου σχετικά με τα προβλήματα στην Ενδοκυκλαδική επικοινωνία.

ΠΡΟΣ
                                                                         Αναπληρωτή Υπουργό Ναυτιλίας & Αιγαίου,
                                                                        κ. Δρίτσα Θοδωρή
                                                                         Ακτή Βασιλειάδη, Τ.Κ. 185 10 Πειραιάς

ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ
                                                                         1.  Βουλευτή Κυκλάδων, κ. Συρμαλένιο Νικόλαο
                                                                         2. Βουλευτή Κυκλάδων, κ. Συρίγο Αντώνιο
                                                                         3. Βουλευτή Κυκλάδων, κ. Μανιό Νικόλαο
                                                                         4. Βουλευτή Κυκλάδων, κ. Βρούτση Ιωάννη

ΘΕΜΑ: Ενδοκυκλαδική επικοινωνία.

Κύριε Υπουργέ,
            Μεγάλη απογοήτευση προκάλεσε η είδηση στις  19/2/2015 για την διακοπή  των δρομολογίων του Ε/Γ-Ο/Γ AQUA SPIRIT, λόγω  επίσχεσης εργασίας των απλήρωτων εργαζομένων του.  Σήμερα, 9/3/2015, ανακοίνωση της Ναυτιλιακής Εταιρείας ΝΕΛ, μας κάνει γνωστό ότι διακόπτονται και τα  δρομολόγια το Ε/Γ-Ο/Γ AQUA ΑΡΤΕΜΙΣ λόγω μηχανικής βλάβης!!!

Αναγνωρίζουμε τα δικαιώματα του κάθε εργαζομένου και τα όποια προβλήματα κατά καιρούς προκύπτουν, αλλά ταυτόχρονα αναγνωρίζουμε και τα δικαιώματα των Τηνίων, οι οποίοι με την  απουσία και των δύο πλοίων  ενισχύεται η απομόνωση τους από την πρωτεύουσα του Νομού, κάτι το οποίο αποτελεί μεγάλο πλήγμα για το νησί μας για πολλούς και σοβαρούς λόγους.

Η Σύρος συγκεντρώνει
το μεγαλύτερο πλήθος των υπηρεσιών (διοικητικών, νομικών, κλπ), τελευταία μάλιστα συμπεριλήφθηκε και αυτή της Δ.Ο.Υ., της οποίας η κατάργηση κατέστησε επιτεταγμένη ανάγκη την, αν όχι την καθημερινή,  εβδομαδιαία επικοινωνία με το λιμάνι της Σύρου, καθώς το μεγαλύτερο μέρος των λογιστικών και φορολογικών υποθέσεων δεν δύναται να εξυπηρετηθεί από το παράρτημα αυτής (Γ.Ε.Φ. Τήνου).  Ήδη οι φορολογούμενοι Τηνίοι επιβαρύνονται κατά πολύ περισσότερο λόγω ανάγκης μετάβασης, είτε των ίδιων είτε των λογιστών, στο γειτονικό νησί, φανταστείτε λοιπόν την επιβάρυνση αυτών με μια και μόνο διαμονή, ειδικά υπό αυτές τις οικονομικές συνθήκες.
            Να αναφερθώ επίσης, στον πολύ σημαντικό και σεβαστό παράγοντα, αυτόν της υγείας. Το Νομαρχιακό Νοσοκομείο, με έδρα τη Σύρο, εξυπηρετεί πλήθος Τηνίων καθημερινά. Αποτελεί ασφάλεια για μας τους Τηνιακούς το ότι σε απόσταση μόλις μισής ώρας, βρίσκεται ένα νοσοκομείο, ειδικά μετά από την υποβάθμιση του Κέντρου Υγείας του νησιού μας, το οποίο μπορεί να στηρίξει το μεγαλύτερο μέρος των περιστατικών. Αυτή λοιπόν η ασφάλεια, μειώθηκε κατά πολύ μετά την παύση των ενδοκυκλαδικών δρομολογίων που μέχρι τις 19/2/2015 εξυπηρετούσαν έστω και μερικώς το νησί μας.
            Και μόνο αυτοί οι δύο λόγοι καθιστούν αναγκαίο την επαναφορά της αμφίδρομης ενδοκυκλαδικής επικοινωνίας, κάτι το οποίο δεν θα πάψουμε να διεκδικούμε.

Παρακαλούμε θερμά, όπως εξετάσετε άμεσα το πρόβλημα της ενδοκυκλαδικής επικοινωνίας, με την ταχεία επαναφορά αυτής, έχοντας ως γνώμονα την μείωση της αβεβαιότητας και της ανησυχίας των κατοίκων της Τήνου και την κάλυψη των αναγκών αυτών, ειδικά στον ευαίσθητο τομέα, της υγείας.

Με τιμή,
 Ο Δήμαρχος Δήμου Τήνου