Παρασκευή 23 Ιανουαρίου 2015

1η Συνεδρίαση Δημοτικού Συμβουλίου Δήμου Τήνου

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                               Τήνος   23 Ιανουαρίου  2015

ΝΟΜΟΣ ΚΥΚΛΑΔΩΝ

ΔΗΜΟΣ   ΤΗΝΟΥ                                                     Αριθμός Συνεδρίασης: 1/2015
ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

Π  Ρ  Ο  Σ  Κ  Λ  Η  Σ  Η

ΠΡΟΣ:

1) Τα μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου Τήνου.
2) Τον Δήμαρχο Τήνου.
3) Τον Πρόεδρο και μέλη της Δημοτικής Κοινότητας  Τήνου.
4) Τους Προέδρους των Τοπικών Κοινοτήτων.

Έχοντας υπόψη τις διατάξεις του άρθρου 67 του Ν. 3852/2010, ΣΑΣ ΚΑΛΩ να προσέλθετε στο Δημαρχιακό Κατάστημα την 27η Ιανουαρίου 2015, ημέρα Τρίτη και  ώρα 10.00 π.μ. για συζήτηση και λήψη απόφασης, στα παρακάτω θέματα της ημερησίας διατάξεως:

ΘΕΜΑ  1ο:

Συγκρότηση επιτροπής για τη διενέργεια δημοπρασιών εκποίησης και εκμίσθωσης πραγμάτων του Δήμου και μίσθωσης ακινήτων από το Δήμο.

ΘΕΜΑ  2ο:
Λήψη απόφασης για παράταση αποκλειστικής προθεσμίας στο χρονοδιάγραμμα του έργου «Επέκταση στο 1ο Δημοτικό Σχολείο - Προσθήκη νέου διώροφου σχολικού κτιρίου με υπόγειο».

ΘΕΜΑ  3ο:

Ορισμός δημοτικού συμβούλου με τον αναπληρωτή του για τη διενέργεια ελέγχου στοιχείων που αφορούν το τέλος διαμονής παρεπιδημούντων (αρ. 6 παρ. 8 του Ν. 1080/1980, όπως τροποποιήθηκε και ισχύει).

ΘΕΜΑ  4ο:

Συγκρότηση της επιτροπής συμβιβαστικής επίλυσης φορολογικών διαφορών κ.λ.π., σύμφωνα με το άρθρο 7 παρ. 8 του Ν. 2307/95 (τροπ. αρθρ. 32 παρ. 1 και 2 του ν. 1080/80).

ΘΕΜΑ  5ο:

Ορισμός μελών στην Επιτροπή εισήγησης καταστροφής των χωρίς αξία αντικειμένων του Δήμου (αρ. 199 παρ. 6 Κ.Δ.Κ.).

ΘΕΜΑ  6ο:

Λήψη απόφασης για την έγκριση Προγραμματικής Σύμβασης μεταξύ Δήμου Τήνου και Ιεράς Μητρόπολης Σύρου για την υλοποίηση του έργου: «Συντήρηση, καλλιτεχνική αποκατάσταση και ανακαίνιση του διατηρητέου μνημείου Ιερού Ναού Αγίας Αικατερίνης Κάμπου Νήσου Τήνου».

ΘΕΜΑ  7ο:

Προέγκριση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος «Εστιατόριο Μαζικής Εστίασης και αναψυχής (Εστιατόριο, Καφετέρια, Ψητοπωλείο» του Δημητρίου Σκούταρη του Κυριάκου, το οποίο βρίσκεται στον οικισμό Αρνάδος της Τοπικής Κοινότητας Δύο Χωρίων του Δήμου Τήνου.

ΘΕΜΑ  8ο:

Έγκριση προϋπολογισμού εσόδων και εξόδων οικον. έτους 2015 του Ν.Π.Δ.Δ. με την επωνυμία «Δημοτικό Λιμενικό Ταμείο Τήνου – Άνδρου».

ΘΕΜΑ  9ο:

Καθορισμός εξόδων παράστασης Προέδρου και Αντιπροέδρου του Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου Τήνου – Άνδρου.

ΘΕΜΑ 10ο:

Έγκριση πρακτικού διενέργειας δημόσιας κλήρωσης και ορισμός μελών Επιτροπών παραλαβής προμηθειών.

ΘΕΜΑ 11ο:

Τροποποίηση της με αρ. 225/2014 απόφασης του Δημοτικού Συμβουλίου περί κατάρτισης τεχνικού προγράμματος εκτελεστέων έργων Δήμου Τήνου, για το οικον. έτος 2015.

Ανακοίνωση εγγράφων αναφορών και αιτήσεων

Ο  Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου

ΙΩΑΝΝΗΣ  ΣΙΩΤΟΣ