Δευτέρα 15 Δεκεμβρίου 2014

Υποδοχή Δημάρχου Cava dei Tirreni κ. Marco Galdi

ΔΗΜΟΣ  ΤΗΝΟΥ                                                                              Τήνος, 15/12/2014

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ταχ. Δνση: Ευαγγελιστρίας 72

ΤΗΛ:   2283360106

ΦΑΞ:   2283360139

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Ο Δήμαρχος Τήνου και το Δημοτικό Συμβούλιο θα υποδεχτούν στις 18/12/2014 και ώρα 19:00 στο Ίδρυμα Τηνιακού Πολιτισμού, τον Δήμαρχο της Ιταλικής πόλης Cava dei Tirreni, Marco Galdi,  καθηγητήΠανεπιστημίου.
Ο Ιταλός Δήμαρχος, στην αρχή της οικονομικής κρίσης στην Ελλάδα, προσέφερε την αντιμισθία του  ως Δήμαρχος για τον Ελληνικό Λαό. Μια κίνηση υψηλού συμβολισμού την οποία συνόδευσε με την παρακάτω δήλωση: “Κανένας σήμερα  στον κόσμο δε φέρεται με αδελφοσύνη στον ελληνικό λαό, παρότι μας έδωσε τη φιλοσοφία, την επιστήμη, την ποίηση, τη λογοτεχνία, το θέατρο, τη μουσική, δηλ. τον πολιτισμό. Η Ευρώπη σήμερα κρίνεται”.
Σας καλούμε λοιπόν να παρευρεθείτε στην  σεμνή υποδοχή εκδήλωση υποδοχής στο Ι.ΤΗ.Π. στην οποία  θα μιλήσουν οι:

* π. Μάρκος Φώσκολος  με θέμα “Αλληλεγγύη”  και
* Αναστάσιος Βιδάλης, Προϊστάμενος Τμήματος Προγραμματισμού και  Πληροφορικής του Δήμου Τήνου με θέμα “Ιταλία και  Φιλελληνισμός”
Την παρουσίαση του φιλοξενούμενου Δημάρχου θα πραγματοποιήσει ο συμπατριώτης μας, καθηγητής στην Ιταλία κ. Γιάννης Κορίνθιος.