Παρασκευή 6 Αυγούστου 2021

Ανακοίνωση της Υπηρεσίας Ύδρευσης

Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η

Φίλοι καταναλωτές,

Το νερό είναι ένα πολυτιμότατο αγαθό που, μέρα με τη μέρα, γίνεται ολοένα και πιο απειλητική η πιθανότητα ανεπάρκειάς του. Η έλλειψη γίνεται ιδιαίτερα αισθητή στο νησί μας όπως και στα περισσότερα νησιά των Κυκλάδων, εξαιτίας της τελευταίας άνομβρης χειμερινής περιόδου. Ο Δήμος έχοντας ως γνώμονα την εξυπηρέτηση των πολιτών, την επανέναρξη της τουριστικής περιόδου, αλλά και την πανδημία έχει προχωρήσει σε έργα βελτίωσης των δικτύων, εγκατάστασης νέας αφαλάτωσης και τακτικών ελέγχων στις εγκαταστάσεις του. Στο πλαίσιο αυτό και με δεδομένες τις αυξημένες ανάγκες των επόμενων μηνών παρακαλούμε να συμβάλετε εμπράκτως στην εξοικονόμηση του νερού με την υιοθέτηση συγκεκριμένων πρακτικών.

Συγκεκριμένα:

1. Να επισκευάζετε αμέσως όλες τις διαρροές που διαπιστώνετε στις υδραυλικές σας εγκαταστάσεις και ιδιαίτερα στα καζανάκια.

2. Να πλένετε τις αυλές, τα σπίτια και τα αυτοκίνητά σας σε αραιά χρονικά διαστήματα.

3. Να ποτίζετε τα φυτά και τα λουλούδια, νωρίς το πρωί ή αργά το απόγευμα.

4. Μην αφήνετε άσκοπα ανοιχτές τις βρύσες.

5. Οι καταναλωτές όπως φροντίσουν στην τοποθέτηση δεξαμενών για την επαρκή υδροδότηση τους.

Υπενθυμίζεται ότι:
Απαγορεύεται αυστηρώς η πλήρωση κολυμβητικών δεξαμενών καθώς και το πότισμα κήπων και δενδρυλλίων. Οι παραβάτες θα τιμωρούνται σύμφωνα με τις διατάξεις της κανονιστικής του Δήμου Τήνου.

Η Υπηρεσία θα προβαίνει σε έκτακτες διακοπές υδροδότησης όποτε χρειαστεί.

Η εξοικονόμηση του νερού αποτελεί μια πράξη σεβασμού και κοινωνικής ευθύνης μας που οφείλουμε όλοι - στο μέτρο του δυνατού, να επιδείξουμε.

Ο Αντιδήμαρχος Ύδρευσης

Ζαχαρίας Γιαννησόπουλος