Πέμπτη 15 Ιουλίου 2021

ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΑΝΟΡΜΟΥ

ΤΗΝΟΥ «ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ ΧΑΛΕΠΑΣ»

Ψ   Η   Φ   Ι   Σ   Μ   Α

Το Διοικητικό Συμβούλιο του Πνευματικού Κέντρου Πανόρμου «Γιαννούλης Χαλεπάς του Δήμου Τήνου, συνήλθε εκτάκτως σήμερα 14 του μηνός Ιουλίου του έτους 2021, ημέρα Τετάρτη και ώρα 11.00π.μ , με μόνο θέμα την έκδοση ψηφίσματος, στο άγγελμα της θλιβερής και ξαφνικής είδηση του θανάτου της Αικατερίνης Κώστογλου Δεσπίνη, σύζυγου του συντοπίτη μας, αρχαιολόγου και ενός από τους κορυφαίους ερευνητές διεθνώς στην μελέτη της αρχαιοελληνικής γλυπτικής και αρχιτεκτονικής, αείμνηστου Γεώργιου Δεσπίνη.

Η Αικατερίνη Κώστογλου Δεσπίνη,  έφορος αρχαιοτήτων και διακεκριμένη αρχαιολόγος, υπήρξε ενεργό μέλος σε ανασκαφές με τον Μανόλη Ανδρόνικο. Υπό την εποπτεία και επιμέλειά της, πραγματοποιήθηκαν ανασκαφές στη Σίνδο με σημαντικά ευρήματα. Η γενικότερη προσφορά της στην αρχαιολογία, την προστασία των μνημείων και την Αρχαιολογική Υπηρεσία υπήρξε πολύτιμη. Άνθρωπος μειλίχιος, συνεργάσιμη και πρόθυμη πάντα να προσφέρει και να βοηθήσει για το κοινό καλό. Αγάπησε τον τόπο μας σαν να ήταν δικός της και εκπληρώνοντας την επιθυμία του συζύγου της, παραχώρησε την οικία του στον Πάνορμο της Τήνου, με σκοπό την ίδρυση και λειτουργία Ναυτικού Μουσείου Πανόρμου.

Το Συμβούλιο του Πνευματικού Κέντρου Πανόρμου “Γιαννούλης Χαλεπάς” του Δήμου Τήνου, με βαθιά θλίψη και πόνο αποχαιρετά ένα σημαντικό άνθρωπο με μεγάλο επιστημονικό έργο.Θα τη θυμόμαστε πάντα.

Η Πρόεδρος του ΔΣεισηγήθηκε την έκδοση ψηφίσματος, το οποίο και ψηφίστηκε ομόφωνα από το Διοικητικό Συμβούλιο:

Α. Να εκφρασθούν τα θερμά συλλυπητήρια στην οικογένεια της μεταστάσης.

Β. Να αναρτηθεί μεσίστια η σημαία στο γραφείο της Κοινότητας Πανόρμου του Δήμου Τήνου.

Γ. Να δημοσιευθεί το παρόν στον τοπικό τύπο.

Η Πρόεδρος                                                                       Τα Μέλη

Νικολέτα Τριανταφύλλου                                  ΝικόλαοςΧατζής – Σωτήριος Πρίντεζης

Ελένη Κοντού – Γεώργιος Περαντάκος

Ευαγγελία Πανώρίου  - Βασιλική Μπουλέρου