Δευτέρα 14 Ιουνίου 2021

Παγκόσμια Ημέρα Εθελοντή Αιμοδότη --- 44η Εθελοντική Αιμοδοσία Δήμου Τήνου

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ

ΕΘΕΛΟΝΤΗ ΑΙΜΟΔΟΤΗ

Η 14η Ιουνίου έχει καθιερωθεί από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας (Π.Ο.Υ.), τον Ερυθρό Σταυρό και την Ερυθρά Ημισέληνο ως η Παγκόσμια Ημέρα του Εθελοντή Αιμοδότη. Την ημέρα αυτή τιμάται, διεθνώς, ο ανώνυμος εθελοντής αιμοδότης και ο αλτρουισμός που επιδεικνύει προσφέροντας δύο πολύτιμα αγαθά χωρίς ανταμοιβή: λίγο από το χρόνο του και 400ml αίμα από τα 5 λίτρα που έχει.

Για να καλυφθούν οι ανάγκες της χώρας μας θα πρέπει το 10% του πληθυσμού να προσφέρει τουλάχιστον μια φορά το χρόνο αίμα, οι συστηματικοί εθελοντές αιμοδότες να είναι 300-330.000 άτομα στο σύνολο του πληθυσμού και να προσφέρουν αίμα 2-3 φορές το χρόνο.

Τακτικοί αιμοδότες είναι μόνο το 0,65% του πληθυσμού της Ελλάδας και επειδή οι αυξημένες ανάγκες δεν καλύπτονται πλήρως η χώρα αναγκάζεται να εισάγει αίμα από τον Ελβετικό Ερυθρό Σταυρό, γεγονός οικονομικά ασύμφορο.

Ο ΔΗΜΟΣ  ΤΗΝΟΥ  ευαισθητοποιημένος σε θέματα εθελοντισμού και κυρίως στο θέμα της Εθελοντικής Αιμοδοσίας, ήδη από το 1986 διοργανώνει σε  συνεργασία  με  το  Κλιμάκιο  Αιμοδοσίας  του Νοσοκομείου  Παίδων  «ΑΓΙΑ  ΣΟΦΙΑ» Εθελοντική  Αιμοδοσία, εις μνήμην Νικολάου Ελ. Κορνάρου,  τ. Δημάρχου Τήνου.

Στα παραπάνω πλαίσια ο Δήμος Τήνου καλεί παλιούς και νέους αιμοδότες να πάρουν μέρος στην προγραμματισμένη για το τριήμερο 25, 26 και 27 αιμοδοσία Ιουνίου σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα:

* Στο Πνευματικό Κέντρο Πανόρμου ΠΥΡΓΟΣ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 25  ΙΟΥΝΙΟΥ      ΠΡΩΙ             10.00  έως  13.00

Στην Ενοριακή Αίθουσα Αγίου Ιωάννου Τοπικής Κοινότητας  ΚΩΜΗ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ  25 ΙΟΥΝΙΟΥ     ΑΠΟΓΕΥΜΑ     17.30  έως  21.00

Στην Ενοριακή Αίθουσα Αγίου Νικολάου Τοπικής Κοινότητας  ΣΤΕΝΗΣ
            ΚΥΡΙΑΚΗ     27 ΙΟΥΝΙΟΥ     ΑΠΟΓΕΥΜΑ      17.30  έως   21.00
Στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του 1ου Δημοτικού Σχολείου Τήνου
            ΣΑΒΒΑΤΟ  26  ΙΟΥΝΙΟΥ         ΠΡΩΙ              09.00     έως    13.30
             &  ΑΠΟΓΕΥΜΑ               17.30     έως    20.30
           ΚΥΡΙΑΚΗ   27  ΙΟΥΝΙΟΥ        ΠΡΩΙ               09.00     έως    14.00

• Δίνουμε όλοι το παρόν στην 44η Εθελοντική Αιμοδοσία του Δήμου Τήνου !!!

Η ανάγκη για αίμα είναι μεγάλη!!!!

Λόγω της επιδημίας COVID-19 έχουν ελαττωθεί σημαντικά τα αποθέματα αίματος της χώρας μας και η ανάγκη συμμετοχής σας είναι επιτακτική.

Ενημερώστε τους φίλους και γνωστούς σας, για να  ενισχύσουμε με ΝΕΟΥΣ Εθελοντές  αιμοδότες  τη Δημοτική Τράπεζα αίματος.

ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ ΝΑ ΕΧΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΤΟΝ Α.Μ.Κ.Α.

Για τη διεξαγωγή της αιμοδοσίας θα ληφθούν όλα τα απαραίτητα μέτρα προστασίας των εθελοντών αιμοδοτών σύμφωνα με τις οδηγίες του Ε.Ο.Δ.Υ. (Απαραίτητη η χρήση μάσκας)

Μένουμε ψύχραιμοι– Δίνουμε αίμα!

Σας καλούμε  να ανταποκριθείτε  στην προσπάθειά μας για την ανάπτυξη της Εθελοντικής Αιμοδοσίας ως πράξη  αλτρουισμού,  κοινωνικής  ευαισθησίας και συμμετοχής. Οι ανάγκες  των ασθενών συμπολιτών μας για αίμα  υπερβαίνουν τη μέχρι τώρα προσφορά. Είναι  το αγαθό της ζωής  που  μόνο με τη  συμμετοχή  σας μπορεί να προσφερθεί.

Ο εθελοντισμός δεν είναι φιλανθρωπία, είναι μια έμπρακτη έκφραση κοινωνικής αλληλεγγύης.

Ο Δήμαρχος Τήνου

Ιωάννης Σιώτος