Τρίτη 1 Σεπτεμβρίου 2020

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ

Π  Ρ  Ο  Σ  Κ  Λ  Η  Σ  Η

ΠΡΟΣ :
1) Τα μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου Τήνου.
2) Τον Δήμαρχο Τήνου.
3) Τον Πρόεδρο και τα μέλη της Δημοτικής Κοινότητας Τήνου.
4) Τους Προέδρους/Εκπροσώπους των Τοπικών Κοινοτήτων.

Λαμβάνοντας υπόψη:

1. Την ΠΝΠ (ΦΕΚ 55/11.03.2020) «Κατεπείγοντα μέτρα αντιμετώπισης των αρνητικών συνεπειών της εμφάνισης του κορωνοϊού COVID-19 και της ανάγκης περιορισμού της διάδοσής του». (άρθρο 10 παρ. 1).
2. Την με αρ. πρωτ. 33282/29-05-2020 εγκύκλιο (ΑΔΑ: Ψ3ΧΝ46ΜΤΛ6-ΑΨ7) του Υπουργείου Εσωτερικών «Ενημέρωση αναφορικά με τη διαδικασία λήψης αποφάσεων των συλλογικών οργάνων των Δήμων».
Σας καλούμε σε έκτακτη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου που θα διεξαχθεί μέσω τηλεδιάσκεψης,  την Τετάρτη 2 Σεπτεμβρίου 2020 και ώρα 11.00, σύμφωνα με τις διατάξεις  του άρθρ. 74 του Ν. 4555/2018 όπως τροποποιήθηκε από τα άρθρα 177 και 184 του Ν. 4635/2019, με θέμα ημερήσιας διάταξης το παρακάτω:

ΘΕΜΑ ΜΟΝΟ :
Συζήτηση – γνωμοδότηση επί του σχεδίου Νόμου «Εκσυγχρονισμός της Χωροταξικής και Πολεοδομικής Νομοθεσίας» του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας το οποίο έχει αναρτηθεί προς δημόσια διαβούλευση.
Εισηγητής : Πρόεδρος

Η συνεδρίαση κρίνεται κατεπείγουσα προκειμένου οι προτάσεις του Δημοτικού Συμβουλίου συμπεριληφθούν  ύστερα από την εξέταση της αρμόδιας Επιτροπής και την έγκριση του ΔΣ της ΚΕΔΕ, στο τελικό κείμενο που θα αποσταλεί στο Υπουργείο Περιβάλλοντος και Ενέργειας μέχρι 2 Σεπτεμβρίου 2020 (σχετ. το με αριθ. πρωτ. 2819/28-8-2020 έγγραφο της ΚΕΔΕ).

Ο  Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου

Πέτρος Μαρκουΐζος

ΣΗΜΕΙΩΣΗ :

Η τηλεδιάσκεψη θα διεξαχθεί μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας τηλεδιασκέψεων e:presence.