Δευτέρα 2 Δεκεμβρίου 2019

ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΤΗΝΟΥ ΜΕ ΤΟ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΤΗΣ ΤΗΝΙΑΚΗΣ ΓΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ

ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΤΗΝΟΥ ΜΕ ΤΟ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ

ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΤΗΣ ΤΗΝΙΑΚΗΣ ΓΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ

Στην ενίσχυση  της γαστρονομίας της Τήνου προχωρά ο Δήμος του κυκλαδίτικου νησιού με συνέργειες που θα αναδείξουν τη μοναδικότητα του συγκεκριμένου τομέα του τουριστικού προϊόντος.

Στο πλαίσιο αυτό, πραγματοποιήθηκε χτές συνάντηση της Αντιδημάρχου Τουρισμού κυρίας Ευγενίας Αλοιμόνου με την Ακαδημαϊκή Υπεύθυνη των προγραμμάτων τουριστικών σπουδών του Μητροπολιτικού Κολλεγίου κυρία Μάγδα Πειστικού, παρουσία και εκπροσώπων της εταιρίας Συμβούλων του Δήμου. Συζητήθηκαν οι επόμενες κινήσεις για την οργάνωση προωθητικών δράσεων σε συνεργασία των δύο φορέων και των επαγγελματιών της Τήνου που θα εξειδικευθούν το αμέσως προσεχές διάστημα.

Η κυρία Αλοιμόνου ξεναγήθηκε στις εγκαταστάσεις του Κολλεγίου που από εφέτος φιλοξενεί την παγκοσμίως αναγνωρισμένη Σχολή Ξενοδοχειακών Σπουδών της Λωζάννης (Ecole hôtelière de Lausanne) . Ακολούθησε γεύμα στο πρότυπο εστιατόριο-εκπαιδευτήριο που λειτουργεί στο κτίριο του Κολλεγίου επί της οδού Ακαδημίας.