![](https://3.bp.blogspot.com/-vz1hbmjF_iI/WrSsM3k7QII/AAAAAAAASt0/9KXYHX2qJv84BVcpzs8CUnyW8V_i1OMpACLcBGAs/s320/lorka.jpg)
Ο Δήμαρχος Τήνου κ. Γιάννης Σιώτος προλόγισε την εκδήλωση και αναφέρθηκε στην επιθυμία του το Φεστιβάλ να πραγματοποιείται καθ' όλη τη διάρκεια του χρόνου.
Ο ηθοποιός Στέλιος Μάινας διάβασε το σπουδαίο κείμενο του ποιητή Ντουέντε, η μουσικός Εύη Μάζη έπαιξε πιάνο, φλάουτο και τραγούδησε σε ποίηση Λόρκα και ο Θέμης Ροδαμίτης διάβασε κείμενό του για τη ζωή και το έργο του ποιητή. Στην εκδήλωση συμμετείχαν η Χορωδία Κώμης υπό την διεύθυνση της Γεωργίας Μπακογιάννη και το καθαριστικό ντουέτο της Μαργαρίτας Σαλταμανίκα με την Κατερίνα Μαλέβσκαγια και την Νικολέττα Τριγώνη.
Ο κόσμος που γέμισε την αίθουσα συγκινήθηκε και χειροκρότησε θερμά, ευχαριστώντας τους συντελεστές και τον Δήμαρχο για αυτήν την ξεχωριστή βραδιά.