Σάββατο 9 Δεκεμβρίου 2017

ΝΟΜΟΣ ΚΥΚΛΑΔΩΝ
  ΔΗΜΟΣ ΤΗΝΟΥ
Ψ   Η   Φ   Ι   Σ   Μ   Α

Στην Τήνο και στο Δημαρχιακό Κατάστημα σήμερα 09-12-2017 ημέρα Σάββατο και ώρα 12.00 και μόλις αναγγέλθηκε ο θάνατος του εν ενεργεία Δημάρχου Τήνου Σίμου Ορφανού, συνήλθε σε έκτακτη συνεδρίαση το Δημοτικό Συμβούλιο για να λάβει απόφαση επί του παρακάτω μοναδικού θέματος :

ΘEMA ΜΟΝΟ: Λήψη απόφασης για την έκδοση ψηφίσματος από το Δημοτικό Συμβούλιο, μετά το άγγελμα του θανάτου του εν ενεργεία Δημάρχου Τήνου Σίμου Ορφανού.
Ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου εισηγούμενος το ανωτέρω θέμα της ημερησίας διάταξης είπε τα εξής : Eαν το μέγεθος της απώλειας είναι συνάρτηση της προσφοράς, τότε το κενό που αφήνει η απώλεια του Δημάρχου μας, Σίμου Ορφανού, είναι τεράστιο. Και είναι πράγματι, καθώς ήταν ένας άξιος Δήμαρχος, μια φωτεινή παρουσία, που για πολλά χρόνια υπηρέτησε τον τόπο μας και την Τοπική Αυτοδιοίκηση με όραμα, συνέπεια και αγωνιστικό πνεύμα, διδάσκοντας συνάμα ήθος και σεμνότητα. Ο εκλιπών ξεχώριζε για πολλά, χαρακτηριστική όμως, ήταν πάνω από όλα η λιτότητα, η εργατικότητα, η δημοκρατικότητα αλλά και η σαφήνεια λόγων και έργων.
Το Δημοτικό Συμβούλιο, προκειμένου να αποτίσει τον απαιτούμενο φόρο τιμής στον εκλιπόντα Δήμαρχο Τήνου και να αποδώσει την πρέπουσα τιμή σε αυτόν:

ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΟΜΟΦΩΝΑ

Να εκφράσει την βαθιά του θλίψη για την απώλεια του αείμνηστου πλέον Δημάρχου Τήνου, Σίμου Ορφανού που με την προσωπική και την πολιτική προσφορά του τίμησε τον τόπο και την κοινωνία μας.
  • Να διατυπώσει τα ειλικρινή και θερμά συλλυπητήρια του προς την οικογένεια του εκλιπόντος Δημάρχου.
Να τηρηθεί ενός λεπτού σιγή, τόσο στην παρούσα έκτακτη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου, όσο και στην αμέσως επόμενη τακτική συνεδρίασή του.
Να κυματίσουν μεσίστιες οι σημαίες σε όλα τα Δημοτικά Καταστήματα και εν γένει Δημοτικά κτίρια επί πενθημέρου.
  • Να ονομαστεί κεντρική οδός της πόλης μας σε οδό «ΔΗΜΆΡΧΟΥ ΣΊΜΟΥ ΟΡΦΑΝΟΎ»
  • Να κηρυχθεί τριήμερο πένθος του Δήμου μας από σήμερα και να παραμείνουν κλειστές οι υπηρεσίες του Δήμου, τα Νομικά Πρόσωπά του και τα Σχολεία Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης του νησιού.
Να κατατεθεί στην μνήμη του εκλιπόντος στεφάνι εκ μέρους του Δημοτικού Συμβουλίου.
Να παραστεί σύσσωμο το Δημοτικό Συμβούλιο στην εξόδιο ακολουθία του εκλιπόντος και να ακολουθήσει την επικήδειο πομπή.
  • Να ριφθούν κανονιοβολισμοί, κατά την περιφορά της σορού και κατά την ώρα της ταφής.
  • Να προβλεφθεί στον υπό σύνταξη προϋπολογισμό του Δήμου, έτους 2018, πίστωση ποσού 10.000,00 ευρώ, ως έκτακτο βοήθημα στους άπορους δημότες και αντίστοιχα ποσού 10.000 ευρώ, για τις ανάγκες του Κέντρου Υγείας Τήνου, εις μνήμην του εκλιπόντος.
  • Να αναρτηθεί η φωτογραφία του εκλιπόντος Δημάρχου στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Συμβουλίου.
●  Να επιδοθεί το παρόν ψήφισμα στην οικογένεια του εκλιπόντος.
Να αναγνωστεί το παρόν ψήφισμα από τον Πρόεδρο του Δημοτικού Συμβουλίου κατά την τέλεση της εξοδίου ακολουθίας.
Να αναρτηθεί το παρόν ψήφισμα στην ιστοσελίδα του Δήμου και να δημοσιευθεί στον έντυπο και ηλεκτρονικό τύπο.
Να τελεστεί η κηδεία με δημοτική δαπάνη.

Ο Πρόεδρος  του Δ.Σ.        Τα Μέλη του Δ. Σ.
           Ιωάννης Σιώτος

Ο Πρόεδρος και τα Μέλη της Δημοτικής Κοινότητας Τήνου