Σάββατο 9 Δεκεμβρίου 2017

Ψήφισμα από το Δημοτικό Σχολείο Εξωμβούργου

O Σύλλογος Διδασκόντων  και ο Προέδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του  Δημοτικού Σχολείου Εξωμβούργου  με τη θλιβερή αγγελία του  θανάτου του Δημάρχου  Τήνου - Σίμου Ορφανού συνήλθε εκτάκτως σήμερα, 9 Δεκεμβρίου  2017  ημέρα Σάββατο  και ώρα 13.00, για να αποτίσουν φόρο τιμής στον εκλιπόντα, λαμβάνοντας υπόψη την εκτίμηση, το σεβασμό, την αποδοχή και την αγάπη, με την οποία τον αντιμετώπιζαν οι εκπαιδευτικοί και όλοι όσοι τον γνώριζαν, εκτιμώντας την προσφορά του στην τοπική κοινωνία.
Να αποδώσουν την πρέπουσα και επιβαλλόμενη τιμή σε αυτόν, που υπηρέτησε το Θεσμό της Τοπικής Αυτοδιοίκησης, ως Δήμαρχος, και διακρίθηκε για την εργατικότητα, την ευσυνειδησία, την εντιμότητα, το ήθος, την ηπιότητα του χαρακτήρα του, αλλά και το πάθος του για την πρόοδο και την επίλυση των προβλημάτων του Σχολείου μας.
ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ  ΕΞΩΜΒΟΥΡΓΟΥ
ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΟΜΟΦΩΝΑ
Την έκδοση του παρόντος ψηφίσματος, σε ένδειξη πένθους και ελάχιστου φόρου τιμής, για το θάνατο του  Σίμου Ορφανού, ως ακολούθως:
- Να εκφράσει τη βαθύτατη θλίψη και τα ειλικρινή συλλυπητήρια της Διευθύντριας και των μελών του Συλλόγου Διδασκόντων και Γονέων και Κηδεμόνων στους οικείους του εκλιπόντος.
- Να παραστεί η Διευθύντρια και ο Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων  κατά την τέλεση της εξοδίου ακολουθίας .
- Να τηρηθεί ενός λεπτού σιγή στην προσευχή .
- Να αναρτηθεί μεσίστια η σημαία του Σχολείου έως και την Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου 2017.
- Να αναρτηθεί το παρόν ψήφισμα στην ιστοσελίδα του Σχολείου και να δημοσιευθεί στον  ηλεκτρονικό τύπο.
                                                                              Ντίνα Φρίμα

Ο Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων
Νικόλαος Δαρμής
Οι εκπαιδευτικοί :
Ιωάννα Γεωργούλα, Ιωάννης Καποδίστριας, Παναγιώτα Μηλάτου. Γεώργιος Μπασινάς, Χριστίνα Ντόκου , Χριστίνα Αρσενίου ,Ιωάννης Ρόκας, Μαρία Δελασούδα , Δημήτρης Ξάνθος. Κυριακή Βελαλοπούλου, Ευαγγελία Βιδάλη, Σπύρος Χαραλαμπόπουλος.