Πέμπτη 7 Δεκεμβρίου 2017

Δημιουργία Ιστορικού Δημοτικού Αρχείου Τήνου από το Δήμο Τήνου.

Το Δημοτικό Συμβούλιο Τήνου, στη συνεδρίαση της 30ης Νοεμβρίου 2017, μετά από εισήγηση του Εντεταλμένου Δημοτικού Συμβούλου, σε θέματα Πολιτισμού , Εμμανουήλ Σώχου, αποφάσισε την ίδρυση και λειτουργία “Ιστορικού Δημοτικού Αρχείου Τήνου”  με σκοπό τη διάσωση της ιστορικής μνήμης του νησιού μας.

Για τον σκοπό αυτό συγκροτήθηκε επταμελής επιτροπή, από Δημοτικούς Συμβούλους και λόγιους συντοπίτες μας, η οποία θα αναλάβει κατά πρώτον , το βασικό έργο συγκέντρωσης των Δημοτικών και Κοινοτικών Αρχείων στην Ξινάρα, στον ενοικιασμένο από το Δήμο Τήνου, ισόγειο χώρο του κτιρίου της Καθολικής Αρχιεπισκοπής Τήνου.

Σε δεύτερο στάδιο, η επιτροπή, ως έχουσα συμβουλευτικό ρόλο, θα εισηγείται στο Δήμο Τήνου Θέματα λειτουργίας του “Ιστορικού Δημοτικού Αρχείου Τήνου”, θα μεριμνήσει για την κατάρτιση κανονισμού λειτουργίας του Αρχείου και τη συγκέντρωση και άλλων ανενεργών αρχείων (Σχολείων, Συνεταιρισμών, Σωματείων, Συλλόγων, Ιδιωτών κ.α).

Τα μέλη της επιτροπής είναι:
      1)      Σάββας Απέργης, Καθηγητής – Συγγραφέας
      2)      π. Μάρκος Φώσκολος, Θεολόγος – Ιστορικός
      3)      Αλέκος Φλωράκης, δρ. Εθνολόγος – Λαογράφος
      4)      Φίλιππος Φόρτωμας, Βιβλιοθηκονόμος
      5)      Παντελής Αρμάος, Δημοτικός Σύμβουλος
      6)      Νικόλαος Γκίζης, Δημοτικός Σύμβουλος
      7)      Εμμανουήλ Σώχος,  Δημοτικός Σύμβουλος

Ευχή όλων είναι η επιτροπή να φέρει σε πέρας την αποστολή της και στο μέλλον , να στεγασθεί το  “Ιστορικό Δημοτικό Αρχείου Τήνου”  σε ένα νεοκλασικό κτίριο του  Δήμου Τήνου , αποκτώντας και μουσειακό υλικό.