Τρίτη 26 Σεπτεμβρίου 2017

Αντικαταστάθηκαν οι πλάκες ασφαλείας των αύλειων χώρων στο 1ο & 2ο Νηπιαγωγείο Τήνου

ΔΗΜΟΣ THNΟΥ                                                     Τήνος, 26/09/2017
ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ
Ταχ. Δνση: Ευαγγελιστρίας 72
ΤΗΛ:   2283360106
ΦΑΞ:   2283360139
e-mail: dt@1516.syzefxis.gov.gr

Αντικαταστάθηκαν οι πλάκες ασφαλείας των αύλειων χώρων  στο 1ο & 2ο Νηπιαγωγείο Τήνου

Ολοκληρώθηκε πριν από μερικές μέρες η αντικατάσταση των εξωτερικών δαπέδων στο πρώτο και δεύτερο Νηπιαγωγείο του Δήμου Τήνου.

Τα δάπεδα τα προμήθευσε στο Δήμο Τήνου μετά από σχετικά αιτήματα και ενέργειες του Δήμου, δωρεάν, η εταιρεία ECOELASTIKA  η οποία  ανέλαβε  επίσης  τη δωρεάν τοποθέτησή τους.

Συγκεκριμένα αντικαταστάθηκαν πλακίδια εμβαδού 190,64τμ στο 1ο Νηπιαγωγείο και 208,48τμ στο 2ο Νηπιαγωγείο .

Η αντικατάσταση ήταν επιβεβλημένη, αφού τα παλαιά είχαν φθαρεί και ήταν ακατάλληλα για τους μικρούς μαθητές των Νηπιαγωγείων.

Αποστολή της Ecoelastika είναι η διαχείριση των άχρηστων ελαστικών που απορρίπτονται στον Ελλαδικό χώρο με χρήση των βέλτιστων διαθέσιμων τεχνικών, λαμβανομένων υπόψη πρώτιστα περιβαλλοντικών και οικονομικών κριτηρίων. Στα πλαίσια των δραστηριοτήτων της, προχωρά στην αντικατάσταση φθαρμένων δαπέδων σχολικών μονάδων σε όλη την Ελλάδα.

Ο Δήμος Τήνου θα ήθελε να ευχαριστήσει τόσο την εταιρεία ECOELASTIKA η οποία έκανε αποδεκτά τα αιτήματά μας, όσο και τον κ. Δημήτρη Πολιτόπουλο ο οποίος μας  βοήθησε στο εγχείρημα  και μετά από συνεχείς επαφές  επιτεύχθηκε η αλλαγή των δαπέδων.