Δευτέρα 14 Αυγούστου 2017

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ 15ης ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2017 ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΟΡΤΑΣΜΟ ΤΗΣ ΚΟΙΜΗΣΕΩΣ ΤΗΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ & ΤΗΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗΣ 77 ΧΡΟΝΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΡΠΙΛΙΣΜΟ ΤΟΥ Κ/Δ «ΕΛΛΗ»

ΕΛΛΗΝΙΚΗ  ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                         Τήνος,  04  Αυγούστου 2017
 Ν Ο Μ Ο Σ    Κ Υ Κ Λ Α Δ Ω Ν                                         Αρ. Πρωτ.: 7884
         ΔΗΜΟΣ  ΤΗΝΟΥ
    ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΗΜΑΡΧΟΥ

Π Ρ Ο Γ Ρ Α Μ Μ Α
ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ 15ης ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2017
ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΟΡΤΑΣΜΟ ΤΗΣ ΚΟΙΜΗΣΕΩΣ ΤΗΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ
&
ΤΗΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗΣ 77 ΧΡΟΝΩΝ
ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΡΠΙΛΙΣΜΟ ΤΟΥ Κ/Δ «ΕΛΛΗ»

ΚΥΡΙΑΚΗ 13  ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2017
ΩΡΑ 18.30:  Τέλεση Αρχιερατικού Εσπερινού & Ιεράς Παρακλήσεως στον αύλειο χώρο του Ιερού Ιδρύματος κατ’ εκκλησιαστικό τοπικό έθος.

ΔΕΥΤΕΡΑ  14 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2017
ΩΡΑ 19.00:  Τέλεση επιμνημόσυνης δέησης και καταθέσεις στεφάνων στο κενοτάφιο Κ/Δ “ΕΛΛΗ“ από τη Στρατιωτική ηγεσία, τον Περιφερειάρχη Νοτίου Αιγαίου, τον Δήμαρχο Τήνου και  το Σεβασμιώτατο Πρόεδρο της Διοικούσας Επιτροπής του Πανελλήνιου Ιερού Ιδρύματος Ευαγγελιστρίας Τήνου.
ΩΡΑ 20.00:  Τέλεση Αρχιερατικού Εσπερινού στον Ιερό Ναό Ευαγγελιστρίας Τήνου, προεξάρχοντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Σύρου – Τήνου κ. Δωροθέου Β’.
ΩΡΑ 23.00:  Τέλεση Ιεράς Παρακλήσεως.

ΤΡΙΤΗ 15 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2017
ΩΡΑ 02.30:  Όρθρος και Θεία Λειτουργία στον Ιερό Ναό Ευαγγελιστρίας.
ΩΡΑ 06.40:  Εωθινό στους δρόμους της πόλης από τις Φιλαρμονικές του Πολεμικού Ναυτικού και του Π.Ι.Ι. Ευαγγελιστρίας Τήνου.
ΩΡΑ 07.00:  Τέλεση Όρθρου Ιεράς Πανηγύρεως.
ΩΡΑ 08.00:  Έπαρση σημαίας στην πλατεία Παντανάσσης
ΩΡΑ 08.30: Τέλεση Αρχιερατικής Θείας Λειτουργίας, προεξάρχοντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Σύρου – Τήνου κ. Δωροθέου Β’.
ΩΡΑ 09.30: Ρίψη στεφάνου στον υγρό τάφο του Κ/Δ “ΕΛΛΗ” από τον εκπρόσωπο της Κυβέρνησης και τη Στρατιωτική Ηγεσία.  Κατάθεση στεφάνου στο μνημείο της “ΕΛΛΗΣ” από τον  Δήμο Τήνου. Τιμητικοί κανονιοβολισμοί  στο «ΚΑΝΟΝΑΚΙ ΤΗΣ “ΕΛΛΗΣ”».
ΩΡΑ 10.30:  Λιτάνευση της Αγίας Εικόνας της Μεγαλόχαρης με πλήρη εκκλησιαστική τάξη.
ΩΡΑ 11.00:  Άφιξη της λιτανευτικής πομπής στην πλατεία Παντανάσσης – Δέηση – Εκφώνηση Πανηγυρικών.
ΩΡΑ 11.55:  Επάνοδος της Αγίας Εικόνας εν πομπή στον Ιερό Ναό Ευαγγελιστρίας.
ΩΡΑ  12.00:  Δεξίωση στην αίθουσα υποδοχής του Πανελλήνιου Ιερού Ιδρύματος Ευαγγελιστρίας Τήνου από την Διοικούσα Επιτροπή
ΩΡΑ 20.00: Εμβατήρια από τη Φιλαρμονική του Π.Ι.Ι.Ε.Τ. στην παραλιακή λεωφόρο της πόλης.
ΩΡΑ 20.20: Υποστολή της σημαίας στην Πλατεία Παντανάσσης.

Το βράδυ της 14ης και 15ης Αυγούστου γενική φωταγώγηση και σημαιοστολισμός δημοσίων και δημοτικών καταστημάτων, οικιών και ελλιμενισμένων πλοίων.

Τελετάρχης των εκδηλώσεων ορίζεται ο κ. Ευάγγελος Περιβολαράκης, Γυμνασιάρχης.

Ο  Δήμαρχος Τήνου

Σίμος Ορφανός