Παρασκευή 19 Μαΐου 2017

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ Aριθ. πρωτ.: 4595

Π  Ρ  Ο  Σ  Κ  Λ  Η  Σ  Η

ΠΡΟΣ :
1) Τα μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου Τήνου.
2) Τον Δήμαρχο Τήνου.
3) Τον Πρόεδρο και τα μέλη της Δημοτικής Κοινότητας Τήνου.
4) Τους Προέδρους/Εκπροσώπους των Τοπικών Κοινοτήτων.

Έχοντας υπόψη τις διατάξεις του άρθρου 67 του Ν. 3852/2010, σας προσκαλούμε να προσέλθετε σε συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου, που θα λάβει χώρα στο δημαρχιακό κατάστημα (αίθουσα συνεδριάσεων του Δ.Σ.), την 25η  Μαΐου 2017, ημέρα  Πέμπτη και ώρα 19:30 για τη συζήτηση και λήψη απόφασης, σε καθένα από τα παρακάτω θέματα της ημερησίας διατάξεως :

ΘΕΜΑ 1ο:
Ενημέρωση του Δημοτικού Συμβουλίου, σχετικά με τα ζητήματα του Κέντρου Υγείας Τήνου και λήψη απόφασης περί των ενδεδειγμένων ενεργειών.

ΘΕΜΑ 2ο:
Γνωμοδότηση για την Μελέτη Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων που αφορά τον: «Χώρο Υγειονομικής Ταφής Υπολειμμάτων και Μονάδα Κομποστοποίησης Τήνου, Δήμου Τήνου, Περιφέρειας Ν. Αιγαίου».

ΘΕΜΑ 3ο:
Λήψη απόφασης, σχετικά με την παράταση της συνολικής προθεσμίας του έργου με τίτλο «Συντηρήσεις και επισκευές σχολικών κτιρίων Δήμου Τήνου».

ΘΕΜΑ 4ο:
Έγκριση 2ου Ανακεφαλαιωτικού Πίνακα του έργου: «Αποκατάσταση του ΧΑΔΑ στη θέση Φανερωμένη της Δημοτικής Ενότητας Πανόρμου του Δήμου Τήνου».
ΘΕΜΑ 5ο:
Λήψη απόφασης για την έγκριση και τον τρόπο διενέργειας της προμήθειας ειδών καθαριότητας για τις ανάγκες του Δήμου και των Νομικών του Προσώπων για το έτος 2017, με την διαδικασία του πρόχειρου διαγωνισμού.

ΘΕΜΑ 6ο:
Λήψη απόφασης για συνδιοργάνωση με τον Εμποροεπαγγελματικό και Βιοτεχνικό Σύλλογο Τήνου των αγώνων δρόμου «TINOS RUNNING EXPERIENCE 2017», που θα λάβουν χώρα, ενταύθα, στις 10/06/2017 και ψήφιση σχετικής πίστωσης.
ΘΕΜΑ 7ο:
Λήψη απόφασης για συνδιοργάνωση με τον Αθλητικό σύλλογο «ΑΙΝΕΙΑΣ ΤΗΝΟΥ» του «1ου Tinos Taekwondo Kids festival» και ψήφιση σχετικής πίστωσης.
Εισηγήτρια: Ε. Αλοιμόνου

ΘΕΜΑ 8ο:
Λήψη απόφασης για συνδιοργάνωση με τον Σύλλογο Γυναικών Τήνου μουσικοχορευτικής εκδήλωσης.
Εισηγητής : E. Σώχος

ΘΕΜΑ 9ο:
Χορήγηση παράτασης ωρών λειτουργίας της επιχείρησης: «Καφετέρια – Μπαρ» της Λαμπρινής Τσιμιτάκη, που βρίσκεται στον οικισμό Πύργος της Τ. Κ. Πανόρμου.  Εισηγήτρια. Α. Δεληγιάννη
ΘΕΜΑ 10ο:
Προέγκριση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος «Επιχείρηση λιανικής διάθεσης τροφίμων και ποτών – Επιχείρηση μαζικής εστίασης και αναψυχής (παντοπωλείο, Καφενείο, Ταβέρνα)» της Θηρεσίας Χαρικιοπούλου του Γεωργίου, το οποίο βρίσκεται στον οικισμό Μυρσίνη  της Τ.Κ. Στενής.    Εισηγήτρια. Α. Δεληγιάννη
ΘΕΜΑ 11ο:
Τροποποίηση Σύστασης Σχολικών Επιτροπών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δήμου Τήνου.
Εισηγήτρια: Λ. Άνδροβικ.
ΘΕΜΑ 12ο:
Αντικατάσταση μελών του Δ.Σ. του Ν.Π.Δ.Δ. με την επωνυμία: « Δημοτικό Λιμενικό Ταμείο Τήνου – Άνδρου».
Εισηγητής : Ε. Κορνάρος

ΘΕΜΑ 13ο:
Έγκριση πρακτικού διενέργειας κλήρωσης για την συγκρότηση της επιτροπή προσωρινής και οριστικής παραλαβής του έργου «Επέκταση στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Τήνου». Ορισμός ενός δημοτικού συμβούλου με τον αναπληρωτή του.

ΘΕΜΑ 14ο:
Έγκριση Εσωτερικού Κανονισμού Λειτουργίας Κέντρου Κοινότητας Δήμου Τήνου.
ΘΕΜΑ 15ο:
Πρόσληψη προσωπικού δίμηνης διάρκειας για την αντιμετώπιση κατεπειγουσών ή πρόσκαιρων αναγκών.
Εισηγητής : Ε. Σώχος

ΘΕΜΑ 16ο:
Λήψη απόφασης, αναφορικά με την ανανέωση της παραχώρησης στο Προπαρασκευαστικό και Επαγγελματικό Σχολείο Καλών Τεχνών Πανόρμου Τήνου της χρήσης δημοτικού ακινήτου, χωρίς αντάλλαγμα.

ΘΕΜΑ 17ο:
Ψήφιση πίστωσης σε βάρος του Κ.Α. 15.6473.0002 με θέμα: «Έξοδα οργάνωσης αιμοδοσίας για στήριξη της τράπεζας αίματος του Δήμου Τήνου».

ΘΕΜΑ 18ο:
Κατανομή ποσού 35.040,00 € από τους Κ.Α.Π. (α΄ και β’ δόση), σχετικά με την κάλυψη λειτουργικών δαπανών των σχολικών μονάδων.

ΘΕΜΑ 19ο:
Συγκρότηση επιτροπής, αναφορικά με την ονοματοθεσία οδών και πλατειών.
Εισηγητής : Π. Αρμάος

ΘΕΜΑ 20ο:
Καθορισμός θέσεων, τιμήματος και χρόνου παραχώρησης για την εκμίσθωση αιγιαλού & παραλίας σύμφωνα με την ΚΥΑ ΔΔΠ0007378/0454ΒΕΞ2017.
Εισηγητής : Ε. Κορνάρος

ΘΕΜΑ 21ο:
Έγκριση απευθείας αγοράς αγροτεμαχίου στη θέση «Μαρμαριές - Κόκκινα» της Δ.Κ. Τήνου του Δήμου Τήνου και ορισμός επιτροπής εκτίμησης – έρευνας της αξίας του εν λόγω ακινήτου.
Εισηγητής : Ι. Σιώτος

Ανακοίνωση εγγράφων αναφορών και αιτήσεων
Ο  Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου

ΙΩΑΝΝΗΣ  ΣΙΩΤΟΣ