Έβελυν Φωσκόλου
«δός μοι τοῦτον τόν ξένον, τόν ἐξ αὐτῶν τῶν σπαργάνων ξενωθέντα»
Έκθεση Φωτογραφίας
22 Δεκεμβρίου 2015 – 22 Ιανουαρίου 2016
Ισόγειο Μεγάρου Ι.ΤΗ.Π.
Χριστούγεννα, και ο φωτογραφικός φακός της Έβελυν Φωσκόλου αποκαλύπτει την σκληρή πραγματικότητα της προσφυγιάς. Από την «φυγή εἰς Αἴγυπτον» του νηπίου Χριστού στην εις Ευρώπη φυγή χιλιάδων παιδιών, όλων των ηλικιών, με ή χωρίς τις οικογένειές τους.
Χριστούγεννα, και το Ίδρυμα Τηνιακού Πολιτισμού εκθέτει στο μέγαρό του τις ασπρόμαυρες αυτές φωτογραφίες της Τηνίας φωτογράφου, τραβηγμένες στην Λέσβο και την Ειδομένη, εκεί που γίνεται η διάβαση, εκεί που δοκιμάζεται η ανθρωπιά μας, εκεί που παίρνει σάρκα ο εσχατολογικός λόγος του Θεανθρώπου «ήμουν ξένος και…» καλώντας μας να συμπληρώσουμε στη συνέχεια την θεάρεστη προσφορά φιλοξενίας.
Ο τίτλος της έκθεσης,
![](http://2.bp.blogspot.com/-DMR4PFwz_Rg/VngCdF3Q8bI/AAAAAAAAEfM/uTLP3XjVvKM/s320/Foskolou_Ekthesi2015_1.jpg)
![](http://2.bp.blogspot.com/-ho55vMTAPJ4/VngCdLCmDYI/AAAAAAAAEfI/fUlT5SPAiWk/s320/Foskolou_Ekthesi2015_2.jpg)
Χριστούγεννα στην Τήνο της φιλοξενίας και της αλληλεγγύης, και η έκθεση στοχεύει στη συγκέντρωση φαρμάκων και φαρμακευτικών ειδών για τους πρόσφυγες.
Εγκαίνια έκθεσης: 22 Δεκεμβρίου, στις 18:30.
Οργάνωση: ΙΔΡΥΜΑ ΤΗΝΙΑΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ, Έβελυν Φωσκόλου
Υποστήριξη: Φαρμακεία Τήνου,
Γραφιστικά: OUGK