Τετάρτη 23 Δεκεμβρίου 2015

Κέντρο Ημερήσιας Φροντίδας Ηλικιωμένων: Μια εκδρομή στη Χώρα...

Μια ξεχωριστή εκδρομή παραγματοποίησε το Κέντρο Ημερήσιας Φροντίδας Ηλικιωμένων  (Κ.Η.Φ.Η.), αφού  προορισμός  ήταν η πόλη της Τήνου. Η αρχή έγινε από το ΚΑΠΗ όπου τα μέλη του ΚΗΦΗ ήπιαν  τον καφέ τους σε ένα υπέροχο και ζεστό χώρο συζητώντας και ταυτόχρονα ταξίδεψαν πίσω στον χρόνο με τους υπόλοιπους ανθρώπους που συνάντησαν εκεί.

Στην συνεχεία με πρωτοβουλία της κας Δελλατόλα Μαρίας τα μέλη του Κ.Η.Φ.Η. επισκέφθηκαν την αίθουσα του Κ.Α.Π.Η.  όπου υπήρχε ένα τραπέζι γεμάτο υλικά για να κατασκευάσει ο καθένας μια δική του
χριστουγεννιάτικη κάρτα.

Μετά από το τέλος των χειροτεχνιών,  ανταλλάχτηκαν ευχές μεταξύ των μελών του ΚΗΦΗ και του ΚΑΠΗ για τον υπέροχο χρόνο που πέρασαν όλοι μαζί.

Στη συνέχεια, οι εκδρομείς περπάτησαν τα παλιά σοκάκια της Χώρας,  είδαν το δέντρο και την φάτνη του Δήμου μας και συνέχισαν την βόλτα τους μιας και ο καιρός το επέτρεπε.

Λίγο πριν το τέλος και πριν την αναχώρηση για την επιστροφή όλα τα μέλη του ΚΗΦΗ  δοκίμασαν φανταστικά πιάτα μαγειρευτά άλλα και της ώρας σε παραλιακό ταβερνάκι.