Τετάρτη 16 Δεκεμβρίου 2015

173η Επέτειος της θαυμαστής διάσωσης της Αγίας Εικόνας της Μεγαλόχαρης.

ΔΗΜΟΣ  ΤΗΝΟΥ                                                                                                      Τήνος, 16/12/2015

ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΗΜΑΡΧΟΥ

Ταχ. Δνση: Ευαγγελιστρίας 72

ΤΗΛ:   2283360106
ΦΑΞ:   2283360139

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Την Παρασκευή 18 Δεκεμβρίου 2015 ο Δήμαρχος Τήνου, τα μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου και οι Τοπικές Αρχές θα συνοδεύσουμε ιεροπρεπώς την Αγία και Θαυματουργή Εικόνα της  Παναγίας μας κατά τη μεταφορά Της στον Ιερό Ναό Ευαγγελιστράκι της περιοχής Υστερνίων.
Την ημέρα αυτή ο ευσεβής λαός της Τήνου με ευγνωμοσύνη εκφράζει στο Θεό τις βαθύτατες ευχαριστίες του, πανηγυρίζοντας την 173η επέτειο από τη διάσωση της Πάνσεπτης  Εικόνας (12.12.1842).
Η απόδοση τιμών
στη Μεγαλόχαρη Παναγιά μας είναι καθήκον και βαθιά μας υποχρέωση. Μια τέτοια μέρα ο Τηνιακός λαός, θα εκφράσει με ευλάβεια τις ευχαριστίες του προς την Παναγιά μας, προσευχόμενος  να “σταθεί” δίπλα μας, στις δύσκολες στιγμές που περνά ο καθένας μας ξεχωριστά και όλοι μαζί σαν έθνος, ελπίζοντας ότι με τη χάρη Της θα ξεπεράσουμε τα προβλήματά  μας.