Τετάρτη 23 Σεπτεμβρίου 2015

Ψήφισμα του Δημοτικού Συμβουλίου μετά το άγγελμα του θανάτου του Κωνσταντίνου Διαμαντόπουλου

ΝΟΜΟΣ ΚΥΚΛΑΔΩΝ
   ΔΗΜΟΣ ΤΗΝΟΥ

Ψ   Η   Φ   Ι   Σ   Μ   Α

Στην Τήνο και στο Δημαρχιακό Κατάστημα σήμερα 22-9-2015 ημέρα Τρίτη και ώρα 11.00 π.μ., συνήλθε σε έκτακτη συνεδρίαση το Δημοτικό Συμβούλιο για να λάβει απόφαση επί του παρακάτω μοναδικού θέματος :

ΘEMA ΜΟΝΟ: Λήψη απόφασης για την έκδοση ψηφίσματος από το Δημοτικό Συμβούλιο, μετά το άγγελμα του θανάτου του επί σειρά ετών διατελέσαντα Προέδρου της πρώην Κοινότητας Δύο Χωρίων Κωνσταντίνου Διαμαντόπουλου.

Ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου ανέφερε τα εξής :
«κ.κ. συνάδελφοι η θλιβερή είδηση του θανάτου του αγαπητού Κωνσταντίνου Διαμαντόπουλου, ο οποίος διετέλεσε επί τρεις τετραετίες, Πρόεδρος της πρώην Κοινότητας Δύο Χωρίων, επιβάλλει τη σημερινή έκτακτη συνεδρίαση του σώματος. Η αγάπη του εκλιπόντος  για τον τόπο του στάθηκε αφορμή να ασχοληθεί με τα κοινά, έχοντας πάντα ως γνώμονα την πρόοδο της Κοινότητας, την οποία υπηρέτησε ανιδιοτελώς, προσφέροντας πολλά στην ανάπτυξη της. Ο εκλιπών, αναμφισβήτητα, υπήρξε σε όλη του την ζωή ένας άνθρωπος πράος και αγαπητός σ’ όλους και δυστυχώς ο θάνατός του αφήνει δυσαναπλήρωτο κενό στην οικογένειά του, στους οικείους του, στην Τ.Κ. Δυο Χωριών και εν γένει στον τόπο μας.
Ως Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου, θεωρώ υποχρέωσή μου, σαν ελάχιστη έκφραση αναγνώρισης του έργου του, να ζητήσω να τιμήσουμε τη μνήμη του.  Προτείνω λοιπόν κ.κ. συνάδελφοι τα ακόλουθα:

1ον) Να κατατεθεί στεφάνι στη σωρό του εκ μέρους του Δημάρχου και του Δημοτικού Συμβουλίου.
2ον) Να παρακολουθήσει το Δημοτικό Συμβούλιο εν σώματι την κηδεία του.
3ον) Να  αναγνωστεί το παρόν ψήφισμα κατά την ώρα της κηδείας.
4ον) Να  δημοσιευθεί το παρόν στον τύπο και να αποσταλεί αντίγραφο στην οικογένεια του μεταστάντος και
5ον) Να τηρηθεί ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του, από τα μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου, κατά την πρώτη μετά τον θάνατό του, τακτική συνεδρίασή.

Ο παραστάς Δήμαρχος           Ο Πρόεδρος  του Δ.Σ.      Τα Μέλη του Δ. Σ.

Σίμος  Ορφανός                             Ιωάννης Σιώτος

Ο Πρόεδρος και τα Μέλη της Δημοτικής Κοινότητας Τήνου