Κυριακή 7 Ιουνίου 2015

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΔΙΚΑΣΗ ΤΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ ΑΚΥΡΩΣΗΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΤΗΝΟΥ κλπ ΚΑΤΑ Υπουργού Εσωτερικών & Διοικητικής Ανασυγκρότησης Υπουργού Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων και του Πανελλήνιου Ιερού Ιδρύματος Ευαγγελιστρίας Τήνου.

ΔΗΜΟΣ  ΤΗΝΟΥ                                                                  Τήνος, 06/06/2015

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ταχ. Δνση: Ευαγγελιστρίας 72

ΤΗΛ:   2283360106
ΦΑΞ:   2283360139
e-mail: dt@1516.syzefxis.gov.gr

Δ Ε Λ Τ Ι Ο  Τ Υ Π Ο Υ
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΔΙΚΑΣΗ ΤΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ ΑΚΥΡΩΣΗΣ ΤΟΥ
ΔΗΜΟΥ ΤΗΝΟΥ κλπ
ΚΑΤΑ
Υπουργού  Εσωτερικών & Διοικητικής Ανασυγκρότησης
Υπουργού Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων και
Του  Πανελλήνιου Ιερού Ιδρύματος Ευαγγελιστρίας Τήνου

Την 5η Ιουνίου 2015 εκδικάσθηκε από την Ολομέλεια του Συμβουλίου της Επικρατείας, λόγω μείζονος σπουδαιότητας, η αίτηση ακύρωσης του Δήμου Τήνου καθώς και του Δημάρχου και του Προέδρου του Δ.Σ. του ίδιου Δήμου ΚΑΤΑ:
1.         Του Υπουργού Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης,
2.         Του Υπουργού Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων και
3.         Του Πανελλήνιου Ιερού Ιδρύματος Ευαγγελιστρίας Τήνου.
Ειδικότερα, ο Δήμος Τήνου ζήτησε την ακύρωση: α) της από 05.11.2014 προκήρυξης των αρχαιρεσιών για την ανάδειξη των αιρετών μελών της Δ.Ε. του Π.Ι.Ι.Ε.Τ., β) του από 07.12.2014 πρακτικού της Εφορευτικής Επιτροπής, γ) της από 12.12.2014 απόφασης περί διορισμού των νεοεκλεγέντων μελών της Δ.Ε. του Π.Ι.Ι.Ε.Τ., δ) της από 16.12.2014 πράξης συγκρότησης της Δ.Ε. σε σώμα  καθώς και  ε) κάθε άλλης συναφούς πράξης [ήτοι και της (επανα)συγκρότησης της Δ.Ε. σε σώμα.
Ο Δήμος Τήνου εκπροσωπήθηκε,
στη δίκη αυτή, από τον Καθηγητή, Συνταγματικού Δικαίου της Νομικής Σχολής Αθηνών, κ. Νίκο Κ. Αλιβιζάτο. Ο δε Δήμαρχος και ο Πρόεδρος του Δ.Σ. του ίδιου Δήμου παραστάθηκαν (στη δίκη αυτή) με τον ίδιο πληρεξούσιο δικηγόρο.
Στην αίθουσα της Ολομέλειας παρευρέθηκαν, επίσης, ο Δημοτικός Σύμβουλος κ. Εμμ. Σώχος και το μέλος της Συντονιστικής κ. Ι. Αλαβάνος.

Το Δικαστήριο χορήγησε στους διαδίκους προθεσμία επτά ημερών για την κατάθεση υπομνήματος και αναμένεται η έκδοση απόφασης επί της εν λόγω αίτησης ακύρωσης.

Διαβάστε το έκθεμα.
Διαβάστε την εισήγηση