Σάββατο 9 Μαΐου 2015

Μήνυμα του Δημάρχου Τήνου κ. Ορφανού Σίμου για τη Γιορτή της Μητέρας

10 Μαΐου: Παγκόσμια Ημέρα της Μητέρας.
            Μια ημέρα γιορτής, γιορτή ζωής για όλες εκείνες τις μητέρες που με την υπομονή, το κουράγιο, τη δύναμη της ψυχής τους κάθε μέρα παλεύουν, δημιουργούν, αντέχουν…..
            Σε στιγμές θλίψης και ώρες χαράς η μητέρα είναι δίπλα μας, είναι ο μικρόκοσμός μας.
            Στη σημερινή εποχή που μεταβάλλεται με γοργούς ρυθμούς και η κοινωνικοοικονομική κρίση είναι μεγάλη πρέπει να επαναπροσδιορίσουμε τη σημασία του παραδοσιακού αυτού ρόλου για τη συνοχή της οικογένειας και της κοινωνικής δομής, ώστε το μέλλον να είναι σίγουρα καλύτερο.
            Χρέος λοιπόν όλων μας ο σεβασμός και η τιμή στο πρόσωπο της μάνας, στο πανανθρώπινο αυτό σύμβολο της αγάπης, της στοργής, της ανιδιοτέλειας και της θυσίας.
            Αν «Ζητάς να σου πω για την ηρωικότερη μάχη που έγινε ποτέ, πότε και πού, στο χάρτη του κόσμου μην την αναζητάς. Έγινε από τις μητέρες των ανθρώπων»

Χρόνια Σας πολλά.

Σίμος Ορφανός