Τετάρτη 29 Απριλίου 2015

Συγχαρητήρια επιστολή του Δήμου Τήνου στους μαθητές του Γυμνασίου για την έκδοση εφημερίδας.

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                                        Τήνος 27 Απριλίου 2015
ΝΟΜΟΣ ΚΥΚΛΑΔΩΝ                                                                  Αριθ. Πρωτ.4525
ΔΗΜΟΣ ΤΗΝΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟ ΑΝΤΙΔΗΜΑΡΧΟΥ
Ταχ. Δνση: Ευαγγελιστρίας 72                                      ΠΡΟΣ
ΤΗΝΟΣ 84200                                                                 Μαθητές Γυμνασίου Τήνου
ΤΗΛ: 2283360106
 ΦΑΞ: 2283360139
 e-mail: dt@1516.syzefxis.gov.gr

Συγχαρητήρια στην υπεύθυνη καθηγήτρια, στη συντακτική ομάδα και όλους τους συντελεστές της έκδοσης του Γυμνασίου Τήνου «Τα παιδιά λέγει».
 Συγχαρητήρια στους «μικρούς δημοσιογράφους και αρθρογράφους» για την πληρότητα, την «επαγγελματική» αντιμετώπιση του εγχειρήματος και για την όλη προσπάθεια και σκέψη.
Με την εφημερίδα σας αποδεικνύετε
ότι η μάθηση δεν είναι μόνο τα στερεότυπα αλλά και η προσέγγιση θεμάτων καθημερινότητας, της ιστορίας του τόπου μας, της λογοτεχνίας, της επιστήμης, της θρησκείας και της παράδοσης, είτε αυτή άπτεται γαστρονομίας, όπως οι παραδοσιακές συνταγές, είτε άπτεται αρχιτεκτονικής όπως η αναφορά στα αριστουργήματα της τέχνης από μάρμαρο και στους φάρους, καθώς και η προσέγγιση στην τέχνη και τον πολιτισμό του τόπου μας με την αναφορά στους Τηνιακούς καλλιτέχνες και στα παιχνίδια που έχουν χαθεί.
Συγχαρητήρια παιδιά γιατί έχετε τη διάθεση, την όρεξη και το κουράγιο, παρά τις μαθητικές σας υποχρεώσεις, να ξοδέψετε τον ελεύθερο χρόνο σας, να συλλέξετε πληροφορίες, να γράψετε άρθρα και βασικά να συνεργαστείτε για προκύψει αυτό το άριστο αποτέλεσμα. Εύχομαι κάθε επιτυχία στη ζωή σας, στις σπουδές σας και σε κάθε σας προσπάθεια.

Η Αντιδήμαρχος Τήνου

Αναστασία Δεληνγιάννη – Άσπρου