Παρασκευή 13 Μαρτίου 2015

Έγγραφο του κ. Δημάρχου Τήνου για τα καλοκαιρινά δρομολόγια της Blue Star Ferries στο νησί μας.

ΠΡΟΣ
                                                                                    Εταιρεία Blue Star Ferries,
                                                                                    Λεωφ. Συγγρού 123-125 & Τορβά 3,
                                                                                    Τ.Κ. 117 45 Αθήνα

Αξιότιμοι κύριοι.
        Διανύοντας τον 21ο αιώνα, βρεθήκαμε μπροστά σε μια οδυνηρή κατάσταση ....Τον πλήρη αποκλεισμό της Τήνου από τα λιμάνια του Πειραιά και της Σύρου και μάλιστα κατά τη διάρκεια της θερινής περιόδου. Φυσικά αναφερόμαστε στις περικοπές των δρομολογίων σας την περίοδο από 26/6/2015 έως 6/9/2015, σύμφωνα με το πρόγραμμα που ανακοίνωσε η πλοιοκτήτρια εταιρεία σας.
Η είδηση έσκασε σαν «βόμβα» στους κατοίκους του νησιού, συνοδευομένη από έντονη πικρία και απογοήτευση.
Απορίας άξιο τα κριτήρια που σας οδήγησαν στον αποκλεισμό μας τις ημέρες Τρίτη, Πέμπτη και Σάββατο, κατά τις οποίες θα εκτελεί δρομολόγιο το Blue Star 2.  Δεν χρειάζεται να σας αναφέρουμε το πλήγμα
που θα υποστεί ο τουρισμός του νησιού, καθώς το χρονικό αυτό διάστημα  πλήθος επισκεπτών συρρέει στο νησί και αυτή η περίοδος αποτελεί τη βάση για την ανάπτυξη του, ειδικά στις μέρες μας όπου οι οικονομικές συγκυρίες δεν βοηθούν στην ανάπτυξη, όχι μόνο της Τήνου, αλλά και  του οποιουδήποτε νησιού.
Ίσως θα έπρεπε να αναρωτηθείτε για το πλήθος των επιβατών που επιλέγει την εν λόγω γραμμή προς τα δύο λιμάνια και ως δίαυλο ενδοκυκλαδικής επικοινωνίας. Η Τήνος αποτελεί ενδιάμεσο σταθμό για πολλούς προορισμούς και η εταιρεία σας έχει καταφέρει να συνδέει μέρη της Ελλάδας μεταξύ τους κάτι που μέχρι πριν λίγα χρόνια φάνταζε αδιανόητο.
Προφανώς δεν λάβατε υπόψη σας, το ότι ο αποκλεισμός της Τήνου από το λιμάνι της Σύρου αποτελεί την διακοπή της επικοινωνίας από βασικά αγαθά της καθημερινής ζωής των Τηνίων, καθώς η πρωτεύουσα συγκεντρώνει πλήθος υπηρεσιών (διοικητικές, Δικαστικές, Νομαρχιακό Νοσοκομείο, κλπ) στις  οποίες προσφεύγουν καθημερινά οι κάτοικοι Τήνου. Και φυσικά, ο αποκλεισμός μας από το λιμάνι του Πειραιά θα επιφέρει τα μέγιστα αρνητικά αποτελέσματα τόσο στην προσέλευση των επισκεπτών στο νησί και κατ’ επέκταση στην τουριστική ανάπτυξη του τόπου όσο και στους μόνιμους κατοίκους του νησιού.
Και φτάνουμε  στο σημείο να ζητήσουμε απαντήσεις για αυτήν την απόφαση σας, καθώς ξεπερνάει κάθε λογική.

Αναρωτιόμαστε λοιπόν….Μήπως θυσιάζεται η Τήνος  στον βωμό  οικονομικών συμφερόντων, καταπατώντας  κατ' αυτόν τον τρόπο βασικά ανθρώπινα δικαιώματα, όπως για παράδειγμα αυτό της υγείας?
Μήπως  το εν λόγω πλοίο, ξαφνικά, θεωρείται υπερβολικά μεγάλο για την προσέγγιση του στο λιμάνι της Τήνου, ενώ στο παρελθόν έχει προσεγγίσει στο λιμάνι μας?

Παρακαλούμε, όπως λάβουμε το συντομότερο δυνατό σαφείς  απαντήσεις  από μέρους σας αλλά κυρίως αναμένουμε την αλλαγή του προγράμματος σας  συμπεριλαμβάνοντας σε αυτό, σε καθημερινή βάση, και το λιμάνι της Τήνου.

Με τιμή,
                                                                                    Ο Δήμαρχος Δήμου Τήνου