Δευτέρα 16 Φεβρουαρίου 2015

3η Συνεδρίαση Διοικητικού Συμβουλίου.

Π  Ρ  Ο  Σ  Κ  Λ  Η  Σ  Η

ΠΡΟΣ:

1) Τα μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου Τήνου.
2) Τον Δήμαρχο Τήνου.
3) Τον Πρόεδρο της Δημοτικής Κοινότητας Τήνου.
4) Τους Προέδρους και Εκπροσώπους των Τοπικών Κοινοτήτων.

Έχοντας υπόψη τις διατάξεις του άρθρου 67 παρ. 5  του Ν. 3852/2010, ΣΑΣ ΚΑΛΩ να προσέλθετε σε συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου, που θα γίνει στο Δημαρχιακό Κατάστημα την 20η Φεβρουαρίου 2015, ημέρα Παρασκευή και ώρα 13.00  για τη συζήτηση και λήψη απόφασης, στα παρακάτω θέματα της ημερησίας διατάξεως:

ΘΕΜΑ 1ο:

Λήψη απόφασης για τη διοργάνωση από τον Δήμου Τήνου, αποκριάτικων εκδηλώσεων.

ΘΕΜΑ 2ο:

Κατανομή ποσού 16.421,84 € από Κ.Α.Π. για την κάλυψη λειτουργικών δαπανών των σχολείων Α/θμιας και Δ/θμιας εκπαίδευσης.

ΘΕΜΑ 3ο:

Έγκριση έκθεσης Οικονομικής Επιτροπής, στοιχείων εσόδων και εξόδων του Δήμου Τήνου, Δ΄ τριμήνου 2014.

ΘΕΜΑ 4ο:

Λήψη απόφασης για την ανατροπή αναλήψεων υποχρέωσης – δέσμευσης πίστωσης.

ΘΕΜΑ 5ο:

Λήψη απόφασης για παράταση του χρόνου παράδοσης του έργου με τίτλο: «Κατασκευή Κέντρου Σίτισης και Παροχής Βασικής Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας Ευπαθών Ομάδων Πληθυσμού στην Τήνο».

ΘΕΜΑ 6ο:

Έγκριση πρωτοκόλλου οριστικής παραλαβής της προμήθειας με τίτλο: «Προμήθεια πυροσβεστικού κλειστού γυμναστηρίου Δήμου Τήνου».

ΘΕΜΑ 7ο:

Έγκριση πρωτοκόλλου προσωρινής και οριστικής παραλαβής του έργου με τίτλο : «Έργα ύδρευσης οικισμών Δήμου Τήνου».

ΘΕΜΑ 8ο:

Επικαιροποίηση των με αριθ. 80/2011 και 243/2011 αποφάσεων του Δημοτικού Συμβουλίου, σχετικά με την παραχώρηση χώρου για τοποθέτηση συνεπτυγμένων υποσταθμών της ΔΕΔΔΗΕ.

ΘΕΜΑ 9ο:

Λήψη απόφασης επί αιτήσεων ΔΕΔΔΗΕ για την χορήγηση άδειών εκσκαφής.
ΘΕΜΑ 10ο:

Λήψη απόφασης για την έγκριση και τον τρόπο διενέργειας της προμήθειας ειδών καθαριότητας με την διαδικασία του πρόχειρου διαγωνισμού.

ΘΕΜΑ 11ο:
Έγκριση πρακτικού διενέργειας δημόσιας κλήρωσης και ορισμός μελών επιτροπής παραλαβής του έργου : «Ανακατασκευή Σχολείου Καρυάς Δήμου Τήνου».

ΘΕΜΑ 12ο:
Λήψη απόφασης για την συγκρότηση και τον ορισμό μελών συμβουλίου ένταξης μεταναστών Δήμου Τήνου.

ΘΕΜΑ 13ο:
Έγκριση προϋπολογισμού εσόδων και εξόδων οικον. έτους 2015 του Ν.Π.Δ.Δ. με την επωνυμία «Δημοτικό Νομικό Πρόσωπο Δήμου Τήνου».

ΘΕΜΑ 14ο:
Έγκριση πλάνου δράσεων έτους 2015, της τουριστικής επιτροπής Δήμου Τήνου.

ΘΕΜΑ 15ο:
Λήψη απόφασης για συνδιοργάνωση με την Κινητή Μονάδα Ψυχικής Υγείας ΒΑ Κυκλάδων ημερίδας με θέμα «Αλληλεγγύη και Αυτοβοήθεια : απαντήσεις στην κρίση και την κοινωνική οδύνη».

ΘΕΜΑ 16ο:
Έγκριση κανονισμού λειτουργίας κλειστού γυμναστηρίου Δήμου Τήνου.

ΘΕΜΑ 17ο:
Γνωμοδότηση Δημοτικού Συμβουλίου για μεταβολές σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευση, αρμοδιότητας Δήμου Τήνου.

ΘΕΜΑ 18ο:
Λήψη απόφασης για καθορισμό ωραρίου λειτουργίας φαρμακείων για το έτος 2015.

Ανακοίνωση εγγράφων αναφορών και αιτήσεων
Ο  Πρόεδρος του  Δημοτικού Συμβουλίου

ΙΩΑΝΝΗΣ  ΣΙΩΤΟΣ