Πέμπτη 29 Ιανουαρίου 2015

Π Ρ Ο Σ Κ Λ Η Σ Η ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΟΡΤΑΣΜΟ ΤΗΣ 192ΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ ΕΥΡΕΣΕΩΣ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟΥ ΕΙΚΟΝΑΣ ΤΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑΣ

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                      Τήνος, 29 Ιανουαρίου 2015
    ΝΟΜΟΣ ΚΥΚΛΑΔΩΝ                                               Αρ. Πρωτ.: 977
         ΔΗΜΟΣ ΤΗΝΟΥ

Π Ρ Ο Σ Κ Λ Η Σ Η

ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΟΡΤΑΣΜΟ ΤΗΣ  192ΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ ΕΥΡΕΣΕΩΣ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΚΑΙ

ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟΥ ΕΙΚΟΝΑΣ ΤΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑΣ

Η  Τήνος αύριο ζει τη «μεγάλη της Μέρα», τη σπουδαιότερη μέρα της νεώτερης ιστορίας της, την ημέρα που από τα σπλάχνα της γης της ανέθορε η θαυματουργή Εικόνα της Παναγίας, που ο λαός πολύ επιτυχημένα την ονόμασε ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗ.

Καλούμε λοιπόν όλους τους Τηνιακούς να συμμετέχουν σε όλες τις εκκλησιαστικές τελετές και θρησκευτικές εκδηλώσεις, με την πρέπουσα ευλάβεια, σύνεση, αυτοπειθαρχία και ευπρέπεια, σύμφωνα με το πρόγραμμα που εκδόθηκε από το Π.Ι.Ι.Ε.Τ.

Η δικαιολογημένη πικρία
και ο θυμός μας για όσα απαράδεκτα και εν αγνοία μας έχουν συμβεί, με κανένα τρόπο δεν επιτρέπεται να εκδηλωθεί άκοσμα κατά τις εκκλησιαστικές τελετές, τη λιτάνευση της Αγίας Εικόνας ή  κατά τη λαμπαδηφορία.

Τέλος, γενικός σημαιοστολισμός και φωταγώγηση Δημοσίων, Δημοτικών και λοιπών καταστημάτων, καθώς και πλοίων, από την ανατολή μέχρι και τη δύση του ήλιου της 30ης Ιανουαρίου 2015.

Όλα τα Δημόσια και λοιπά καταστήματα θα παραμείνουν κλειστά την ημέρα της 30ης Ιανουαρίου  ( Β.Δ. 253/1966 Φ.Ε.Κ. 68) .

Τελετάρχη ορίζουμε τον κ. Ευάγγελο Περιβολαράκη

Ο Δήμαρχος Τήνου