Τρίτη 15 Μαρτίου 2022

Φύτεψε και υιοθέτησε ένα δέντρο κι εσύ!

Ο Δήμος Τήνου  και ο σύλλογος «Φίλοι του Πρασίνου», στα πλαίσια της Παγκόσμιας ημέρας Δασών, συνδιοργανώνουν με την ευγενική χορηγία του Αγροτικού Συνεταιρισμού Τήνου δράση δενδροφύτευσης, την Κυριακή 20 Μαρτίου στις 10:00 π.μ  στην περιοχή Αγίου Φωκά, ανατολικά του ελικοδρομίου. (Beach bars Pegu  και Αλμυρίκι). Στην περιοχή θα φυτευτούν 150 με 200 λατάνια (πιτσάλδιες), χορηγία του συλλόγου «Φίλων του Πρασίνου».

Η υλοποίηση της δράσης αποσκοπεί στη βελτίωση του περιβάλλοντος στην περιοχή καθώς και στην περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση του κοινού. Καλούμε  φορείς (συλλόγους και σχολεία) καθώς και μεμονωμένους εθελοντές να συμμετάσχουν στη διαδικασία της περιβαλλοντικής αναβάθμισης του νησιού μας.

Όλοι μαζί μπορούμε να «πρασινίσουμε» την Τήνο μας και να ενδυναμώσουμε τον φυσικό μας πλούτο!