Παρασκευή 13 Αυγούστου 2021

Διεξαγωγή έρευνας στο πλαίσιο της εκπόνησης του Σχέδιο Φόρτισης Ηλεκτρικών Οχημάτων του Δήμου Τήνου

Ο Δήμος Τήνου λαμβάνοντας υπόψιν τις κατευθύνσεις της Ευρωπαϊκής Ένωσης καθώς και το Εθνικό Νομοθετικό Πλαίσιο για την μείωση των εκπομπών διοξειδίου του άνθρακα και την προώθηση της ηλεκτροκίνησηςέχει αναλάβει να εκπονήσει Σχέδιο Φόρτισης Ηλεκτρικών Οχημάτων (ΣΦΗΟ). Το Σχέδιο αφορά την χωροθέτηση δημοσίως προσβάσιμων σημείων επαναφόρτισης και θέσεων στάθμευσης ηλεκτρικών οχημάτων. Η χρηματοδότηση του Σχεδίου  πραγματοποιείται από το Πράσινο Ταμείο.

Στο πλαίσιο της εκπόνησης του ΣΦΗΟ και έχοντας ως στόχο την καλύτερη δυνατή ανάπτυξη και χωροθέτηση των υποδομών φόρτισης, ώστε να διασφαλιστεί η βιωσιμότητα του εγχειρήματος, ο Δήμος διεξάγει έρευνα με σκοπό να καταγραφεί η γνώμη, οι απόψεις και οι προτιμήσεις των πολιτών και των  επισκεπτών πάνω στο ζήτημα της ηλεκτροκίνησης.

Η ενεργή συμμετοχή των πολιτών είναι ιδιαίτερα σημαντική για την επιτυχία του Σχεδίουκαι για αυτό καλούμε τους πολίτες να συμπληρώσουν το ερωτηματολόγιο πατώντας στον κάτωθι σύνδεσμο ή χρησιμοποιώντας το QRCode.

Η συμπλήρωση του ερωτηματολογίου δεν απαιτεί παραπάνω από 5’ χρόνο.

ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ