Παρασκευή 18 Δεκεμβρίου 2020

ΦΑΞ:   2283360111

e-mail: dt@1516.syzefxis.gov.gr

ΔΕΛΤΙΟΤΥΠΟΥ/ RAPID TEST COVID 19

Ο Δήμος Τήνου, με αίσθημα ευθύνης για την αντιμετώπιση της πανδημίας και την προστασία της δημόσιας υγείας , σε συνεργασία με τον Εθνικό Οργανισμό Δημόσιας Υγείας θα πραγματοποιήσει δωρεάν τεστ ταχείας ανίχνευσης του κορωνοϊού (rapidtest) την προσεχή Δευτέρα 21/12/2020 και ώρα από 13:00 έως 18:00 στον χώρο του πάρκινγκ έναντι του Κέντρου Υγείας Τήνου, αποκλειστικά για επιβαίνοντες σε αυτοκίνητα (drive-through). Επίσης και την προσεχή Τρίτη 22/12/2020 στον προαύλιο χώρο του Κέντρου Υγείας Τήνου (Isobox) και ώρα από 08:00 ‘έως 12:00  θα υπάρχει  η δυνατότητα για δωρεάν Rapidtest για όλους τους πολίτες που θα προσέρχονται.

Η διενέργεια των προαναφερόμενων τεστ σαφώς πραγματοποιείται δωρεάν και ανώδυνα για όλους τους ενδιαφερόμενους τηρώντας πάντα όλα τα απαραίτητα μέτρα προστασίας.

Παρακαλούνται οι αρμόδιοι να διευκολύνουν με κάθε πρόσφορο τρόπο την προσέλευση για rapidtestτων εργαζομένων εποπτείας τους, όπως άλλωστε θα πράξει και ο Δήμος Τήνου για τους υπαλλήλους του .

Απαραίτητα κατά την επίσκεψη του ο ενδιαφερόμενος θα πρέπει να προσκομίσει Δελτίο Αστυνομικής Ταυτότητας και να αναφέρει τον ΑΜΚΑ του. Επιπροσθέτως σας υπενθυμίζουμε την απαραίτητη βεβαίωση κίνησης ή το σχετικό sms επιβεβαίωσης ενώ σας πληροφορούμε ότι ο κωδικός που θα πρέπει να αναγράφεται είναι ο αριθμός 1.

Περισσότερες πληροφορίες παρέχονται στους ενδιαφερόμενους από την γραμμή στήριξης και αλληλεγγύης του Δήμου στα τηλέφωνα 2283360101 & 2283360134 η οποία λειτουργεί καθημερινά 07:00-17:00.