Τετάρτη 11 Μαρτίου 2020

Ανακοίνωση του Δήμου Τήνου σχετικά με την προστασία της Δημόσιας Υγείας.

ΔΗΜΟΣ THNΟΥ                                         Τήνος, 11 Μαρτίου 2020
ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ
Ταχ. Δνση: Ευαγγελιστρίας 72
ΤΗΛ:   2283360106
ΦΑΞ:   2283360139
e-mail: dt@1516.syzefxis.gov.gr

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Ο Δήμος Τήνου σας γνωστοποιεί ότι, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία, ήτοι με τις οδηγίες του Υπουργείου Υγείας και τις σχετικές εκδοθείσες Κοινές Υπουργικές αποφάσεις, σχετικά με την προστασία της Δημόσιας Υγείας και την τήρηση κατεπειγόντων μέτρων αποφυγής και περιορισμού της διάδοσης κορωνοΐού, με ευθύνη του θα διεξαχθεί απολύμανση όλων των σχολικών μονάδων, κατά τη διάρκεια αναστολής της λειτουργίας τους. Περαιτέρω θα προβεί, για καθαρά προληπτικούς λόγους προστασίας της Δημόσιας Υγείας, στην αναστολή λειτουργίας, μέχρι νεωτέρας, του Κλειστού Γυμναστηρίου, στο οποίο επίσης θα γίνει απολύμανση.

[Σχετικά με τις ανοικτές αθλητικές εγκαταστάσεις, ισχύουν τα όσα προβλέπει η απόφαση της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού και η σχετική Κοινή Υπουργική Απόφαση. Συγκεκριμένα το ανώτατο όριο συγκέντρωσης ατόμων, στις ανοικτές αθλητικές εγκαταστάσεις, ανέρχεται αυστηρά σε 60 άτομα].