Παρασκευή 6 Σεπτεμβρίου 2019

Δελτίο Τύπου

ΔΗΜΟΣ THNΟΥ                                                    Τήνος, 06/09/2019

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ταχ. Δνση: Ευαγγελιστρίας 72

ΤΗΛ:   2283360116

ΦΑΞ:   2283360111

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Σε συνέχεια της χθεσινής ανακοίνωσης του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων σχετικά με τα προβλήματα που αντιμετωπίζει το 3ο Δημ.Σχολείο ενόψει της έναρξης της νέας σχολικής χρονιάς κάνουμε γνωστά τα εξής:

Την Τρίτη 03/09/2019 σε επιτόπιο έλεγχο που πραγματοποιήθηκε στο προαύλιο χώρο του σχολείου με τεχνίτη σιδερά και παρουσία της Αντιδημάρχου κυρίας Άνδροβικ Λουκριτίας καθώς και της Δ/ντριας του Σχολείου κυρίας Διασκούφη αποφασίστηκε από κοινού ότι δεν κρίνεται αναγκαία η αντικατάσταση του πλέγματος αλλά αρκεί η επισκευή και η συντήρησή  του. Έτσι  δόθηκε  άμεσα η έγκριση για επισκευή του πριν την έναρξη του σχολικού έτους καθώς και δρομολογήθηκε η εν συνεχεία συντήρηση και χρωματισμός αυτού.

Όσον αφορά στο ζήτημα του τάπητα του αύλειου  χώρου, σε συνάντηση πραγματοποιηθείσα τον Αύγουστο για θέματα που αφορούν τις σχολικές μονάδες δρομολογήθηκε ήδη η αντικατάσταση του εν λόγω τάπητα όπου μένει η τελική επιλογή και η προμήθεια  υλικών αντικατάστασής του.

Σε ότι αφορά τη μεταστέγαση του 3ου Νηπιαγωγείου ,σας ενημερώνουμε ότι ο Δήμος  έχει κάνει  όλες τις ενέργειες προκειμένου να μισθωθεί κατάλληλος χώρος για την στέγαση του νηπιαγωγείου και πρόκειται άμεσα να ολοκληρωθεί η μετεγκατάσταση του.

Η ΑΝΤΙΔΗΜΑΡΧΟΣ ΤΗΝΟΥ

ΛΟΥΚΡΙΤΙΑ  ΑΝΔΡΟΒΙΚ