Δευτέρα 17 Δεκεμβρίου 2018

«ΟΙ ΤΟΙΧΟΙ ΠΟΥ ΜΙΛAΝE» Παρουσίαση μελέτης αποκάλυψης γραφημάτων στο σπίτι - Μουσείο του Γιαννούλη Χαλεπά στον Πύργο της Τήνου

ΔΗΜΟΣ ΤΗΝΟΥ
ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΑΝΟΡΜΟΥ
ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ ΧΑΛΕΠΑΣ

«ΟΙ ΤΟΙΧΟΙ ΠΟΥ ΜΙΛAΝE»

Παρουσίαση μελέτης αποκάλυψης γραφημάτων
στο σπίτι - Μουσείο του Γιαννούλη Χαλεπά
στον Πύργο της Τήνου

Grafimata.jpg

Το Πνευματικό Κέντρο Πανόρμου «Γιαννούλης Χαλεπάς» του Δήμου Τήνου διοργανώνει την Παρασκευή, 21η Δεκεμβρίου 2018 και ώρα 16.00΄ στο αμφιθέατρο του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού (Αθήνα, Μπουμπουλίνας 20-22) εκδήλωση για την παρουσίαση της μελέτης αποκάλυψης γραφημάτων στο σπίτι - Μουσείο του Γιαννούλη Χαλεπά στον Πύργο της Τήνου.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ

• Χαιρετισμοί.
• Μάνος Στεφανίδης, ιστορικός τέχνης, Αναπλ. Καθηγητής ΕΚΠΑ «Η σημασία των γραφημάτων στο σπίτι-μουσείο του Γιαννούλη Χαλεπά».
• Κωστας Δανούσης, ιστορικός ερευνητής-συγγραφέας, «Το σπίτι της οικογένειας Χαλεπά στον Πύργο της Τήνου».
• Δρ Αθηνά Αλεξοπούλου, Καθηγήτρια Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής, Διευθύντρια ARTICONLab, «Το εγχείρημα της αποκάλυψης των γραφημάτων στην οικία μουσείο Γ. Χαλεπά. Καινοτόμες προσεγγίσεις - Επιστημονικές προκλήσεις».
• Δρ Αγάθη Καμινάρη, Συντηρήτρια Αρχαιοτήτων και Έργων Τέχνης, «Στα ίχνη των γραφημάτων του Χαλεπά: η αναζήτηση, οι δυσκολίες, η αποκάλυψη».
• Μαρία Χατζηδάκη,  Λέκτορας Εφαρμογών Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής, και Αλέξιος-Νικόλαος Στεφανής, Επικ. Καθηγητής, Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής, «Διερεύνηση των τοιχογραφημάτων της οικίας του Γιαννούλη Χαλεπά στην Τήνο. Ζητήματα συντήρησης και αποκατάστασης».
• Συμπεράσματα -Προοπτικές
• Συζήτηση με το κοινό.

ΑΠΟΝΟΜΗ ΤΙΜΗΤΙΚΩΝ ΔΙΑΚΡΙΣΕΩΝ

Θα τιμηθούν φορείς και εν ζωή φυσικά πρόσωπα που συνέβαλαν στην ανάδειξη και προβολή της ζωής και του έργου του Γιαννούλη Χαλεπά.

Πύργος Τήνου 14 Δεκεμβρίου 2018

Για το Διοικητικό Συμβούλιο του Πνευματικού Κέντρου Πανόρμου “Γιαννούλης Χαλεπάς”, ο Πρόεδρος Εμμανουήλ Σώχος.