Παρασκευή 16 Μαρτίου 2018

Μεγάλο έργο για την Τήνο στο Ειδικό Αναπτυξιακό Πρόγραμμα Νοτίου Αιγαίου

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                                 Τήνος, 16 Μαρτίου 2018
ΝΟΜΟΣ  ΚΥΚΛΑΔΩΝ

ΔΗΜΟΣ  ΤΗΝΟΥ

ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΗΜΑΡΧΟΥ

Μεγάλο έργο για την Τήνο στο   Ειδικό Αναπτυξιακό Πρόγραμμα Νοτίου  Αιγαίου
            Μια πολύ σημαντική ημέρα για την Τήνο η χτεσινή, καθώς εγκρίθηκε η χρηματοδότηση του έργου
Επεξεργασία αποθηκευμένων και νέων Αστικών Σύμμεικτων Αποβλήτων
Δήμου Τήνου μεταβατικής περιόδου”
Πρόκειται για ένα από τα 101 νέα έργα στα Ειδικά Αναπτυξιακά Προγράμματα για τα νησιά Βορείου και Νοτίου Αιγαίου, τα οποία ανακοίνωσε χτες ο Αναπληρωτής Υπουργός Οικονομίας και Ανάπτυξης, Αλέξης Χαρίτσης, σε συνέντευξη Τύπου. Το συνολικό ύψος των χρημάτων που θα διατεθούν στα νησιά είναι 180 εκατομμύρια ευρώ και αφορούν όλους τους τομείς, τουρισμό, ύδρευση, αποχέτευση, απορρίμματα, εκπαίδευση κ.α. Για την υλοποίησή του ο Δήμος είχε υποβάλει σχετικό αίτημα χρηματοδότησης.
Το εγκεκριμένο έργο της Τήνου έχει προϋπολογισμό 1.125.000,00 και αναμένεται να αποτελέσει την πρώτη εδώ και χρόνια μεγάλη παρέμβαση στο ζήτημα της διαχείρισης των απορριμμάτων που ταλανίζει για χρόνια το νησί μας .
Με την προτεινόμενη επεξεργασία των σύμμεικτων απορριμμάτων προβλέπεται
α) να γίνει διαχωρισμός του βιοαποδομήσιμου και μετατροπή του σε εδαφοβελτιωτικό,
β) να γίνει ανάκτηση ανακυκλώσιμων υλικών
γ) δεματοποίηση του υπολείμματος που εκτιμάται σε 30% περίπου της αρχικής ποσότητας ΑΣΑ,
δ) προσωρινή αποθήκευσης των δεμάτων στο χώρο και μεταφορά στο νέο ΧΥΤΥ Τήνου.

Με την λύση αυτή, θα επαρκέσουν οι αρχικοί χώροι αποθήκευσης , θα αποφευχθεί η μεταφορά και διάθεση των δεμάτων εκτός Τήνου και θα προκύψουν δέματα υπολείμματος που είναι περισσότερο ασφαλή στην αποθήκευση. Το έργο αφορά την παροχή υπηρεσίας επεξεργασίας 25.000 τόνων Α, για περίπου 3 έτη, έως ότου ολοκληρωθούν οι σχετικές υποδομές Υγειονομικής Ταφής.
Ο Δήμαρχος της Τήνου με συντονισμένες ενέργειες εξασφαλίζει την ασφαλή μετάβαση από την σημερινή κατάσταση στην μελλοντική κατάσταση που θα έχουν ολοκληρωθεί οι δρομολογημένες υποδομές.
Αυτές περιλαμβάνουν την δημιουργία ενός σύγχρονου ΧΥΤΥ και μίας μονάδας κομποστοποίσης απορριμμάτων, έργα για τα οποία έχει υποβληθεί αίτηση χρηματοδότησης σε πρόσκληση του ΥΜΠΕΡΑΑ.