Πέμπτη 23 Νοεμβρίου 2017

Η Θεσσαλονίκη τιμά τον Κώστα Τσόκλη

O Kώστας Τσόκλης και ο Wolf Vostell είναι οι τιμώμενοι καλλιτέχνες
στην 2η Αrt Thessaloniki International Contemporary Art Fair, η οποία εγκαινιάζεται την Πέμπτη 23 Νοεμβρίου 2017.
Mε αφορμή την άφιξή του Κώστα Τσόκλη στην πόλη, ο Δήμαρχος της Θεσσαλονίκης κ. Γιάννης Μπουτάρης καλωσόρισε τον διεθνούς φήμης εικαστικό σε μια συγκινητική εκδήλωση στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου, όπου προλόγισε ο Θανάσης Λάλας και ο Νίκος Στεφανίδης.
Στην εισαγωγή της ομιλίας του ο  καλλιτέχνης είπε:

"Α και να μπορούσε η παρουσία μου να τιμήσει τη Θεσσαλονίκη και όχι εκείνη εμένα!
Α και να άξιζα πραγματικά αυτή την τιμή.
Αισθάνομαι σαν το παιδάκι που το κρατούν από το χέρι να μην χαθεί μέσα στο πλήθος των φιλοδοξιών, των ερώτων, των αναγκών. Ένα παιδί που του δίνουν μια καραμέλα για να πάψει
να κλαίει αναζητώντας το σπίτι του, τη μάνα του, το χρόνο του. Όμως προσοχή στους παιδεραστές. Είναι ωραίο να έχεις φίλους, να έχεις εχθρούς, είναι δείγμα ότι υπάρχεις.
Και υπάρχεις χάρη στα έργα σου, στις σκέψεις σου, στα καμώματά σου, στα λόγια σου.
Είναι ωραία, εδώ στη Θεσσαλονίκη. Ωραίο να σε ζεσταίνει η αγάπη όταν ο χειμώνας έχει στρώσει το δρόμο σου με αόρατες παγίδες και ο χρόνος καραδοκεί.
Ωραίο να προτείνεις ακόμα δρόμους σωτηρίας, στιγμές αγαλίασης, τρόπους διαφυγής, σαν αντάλλαγμα των χειροκροτημάτων, των αισθημάτων, των χρημάτων.
Χαίρομαι που η χάρτινη βαρκούλα μου, ταξίδεψε χωρίς να βουλιάξει μέσα στις φουρτουνιασμένες θάλασσες των χρόων που έζησα και που ζούμε. Ήταν ωραία, είναι ωραία.”

Τιμώντας με τον εικαστικό και γραπτό λόγο του τη σύγχρονη Τέχνη, ο Κώστας Τσόκλης σχεδίασε μια ειδικά διαμορφωμένη παρουσίαση για την Art Thessaloniki, τονίζοντας το ρόλο του χρόνου στη ζωή και στην Τέχνη του.

Η διάρκεια της έκθεσης είναι από την
Πέμπτη 23  έως και την
Κυριακή 26 Νοεμβρίου 2017.

Πληροφορίες – ώρες λειτουργίας: