Παρασκευή, 15 Σεπτεμβρίου 2017

ΕΝΑΡΞΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΤΟΥ 1ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗΣ ΚΕΡΑΜΙΚΗΣ ΣΤΟ Ι.ΤΗ.Π.

Μοναδική Έκθεση Τηνιακής  Παραδοσιακής Κεραμικής!

Υπό την αιγίδα της Π.Ν.Α. και του Δήμου Τήνου ξεκίνησε τις εργασίες του το 1ο Μεσογειακό Φεστιβάλ Κεραμικής στο Ι.ΤΗ.Π., που διοργανώνουν στην Τήνο, ο Σύλλογος Αετοφωλιανών και το Κέντρο Μελέτης Νεότερης Κεραμικής.

Χαιρετισμούς - ομιλίες έκαναν, η Χριστιάννα Πάπιτση, Εντεταλμένη στον Πολιτισμό της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου, ο Πρόεδρος του Δ.Σ. Τήνου, Γιάννης Σιώτος, ο Εντεταλμένος στα θέματα Πολιτισμού Δήμου Τήνου, Μανώλης Σώχος και ο Πρόεδρος του Συλλόγου Αετοφωλιανών, Μιχάλης Σκλάβος.

To συντονισμό της εκδήλωσης είχε ο Δημοτικός Σύμβουλος και Πρόεδρος της Δημοτικής Επιχείρησης Σφαγείου - Ελαιοτριβείου κ. Παντελεήμων Αρμάος.

Ακολούθησαν τα εγκαίνια φωτογραφικής έκθεσης με την παρουσίαση των εργαστηρίων και των παραδοσιακών πήλινων αντικείμενων που παρήγαγαν Τήνιοι κεραμιστές,τον 20ο αιώνα.