Τρίτη 11 Ιουλίου 2017

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΛΟΥΤΡΙΑΝΩΝ ΤΗΝΟΥ
« ΠΑΝΑΓΙΑ Η ΠΗΓΑΔΙΩΤΙΣΣΑ »
         Λ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ & Α. ΦΩΤΗΛΑ 40
                      114 73  ΑΘΗΝΑ
              Email: loutrapg@gmail.com
Λουτρά   10 Ιουλίου  2017

Προς τα
Μέλη του Συλλόγου μας                                                                                               Αρ. Πρωτ.  406

ΘΕΜΑ: Αποτελέσματα εθελοντικού καθαρισμού μονοπατιών ( μπολάκια ) & πηγάδι Παναγίας Πηγαδιώτισσας.

Αγαπητά  μέλη και αγαπητοί φίλοι του συλλόγου γεια σας.

Όπως σας είχαμε υποσχεθεί, μετά το πέρας των εθελοντικών εργασιών και για λόγους διαφάνειας και επιβράβευσης θα ακολουθήσει ανακοίνωση με τα ονόματα των εθελοντών καθώς και το ποσό το οποίο θα συγκεντρωθεί από τις προσφορές των μελών και φίλων του συλλόγου  και της εκκλησίας.
Σας ενημερώνουμε λοιπόν ότι  η συμμετοχή εθελοντών ( λαμβανομένου σοβαρά υπ όψη μας ότι ήταν στην αρχή του Καλοκαιριού και αρκετά μέλη ήταν εκτός Τήνου) ήταν ικανοποιητική  με αρκετούς εθελοντές να συμμετάσχουν στην προσπάθεια αυτή  παρ ότι μερικοί εξ αυτών εργαζόταν την ημέρα εκείνη.
Σε αυτό το σημείο θα θέλαμε να τονίσουμε ότι αυτή η προσπάθεια είχε και ένα μεγάλο συμβολισμό.
Αποδείξαμε έμπρακτα ότι το « καθετί είναι υπόθεση όλων μας».
Ας έχουμε λοιπόν ορόσημο αυτή την προσπάθεια για τυχόν μελλοντικές παρόμοιες προσπάθειες και ο καθ ένας μας ας δείξει περισσότερο και διαρκή ενδιαφέρον ώστε τα συγκεκριμένα σημεία / μονοπάτια που καθαρίστηκαν να τα διατηρήσουμε ( πάντα στο μέτρο του δυνατού ) καθαρά και βατά όπως είναι σήμερα και γιατί όχι και να τα κάνουμε καλύτερα.
Παρακάτω σας παραθέτουμε αλφαβητικά  την λίστα συμμετασχόντων.

1. Βαμβακερής Μανώλης &  Μαριέττα
  2. Βαρθαλίτου Τέτα
  3. Βιδάλης Γιακουμής Μ.
  4. Βιδάλης Γιάννης Ιωσήφ
  5. Βιδάλης Χρήστος & Νίτσα
  6. Γκιζης Λούης &  Καρολίνα
  7. Δελατολας  Γιακουμής ( Ξυναρα )
  8. Δελατολας Πέτρος & Κούλα
  1. Edmond & Gertrude ( Οι Αυστριακοί φίλοι μας )
  2. Ιατρού Γιώργος & Μαρία
  3. Κωνσταντίνου Κούλα
  4. Λεβαντίνος Βλάσης
  5. Ρεμούνδος Αντώνης & Ελένη
  6. Ρούσσου  Μαρία ( Σύρος )
  7. Επίσης συμμετείχε και ο Δήμος με τον τοπικό κ. Νίκο Δελατολα και
  8. τον Ιωσήφ Βιδάλη  Γ.

Επίσης αξιοθαύμαστη ήταν η συμμετοχή των απουσιαζόντων μελών με τις προσφορές ( παρ ότι ήταν προαιρετικές ) να φτάνουν στο ποσό των  610 Ευρώ ( υπολείπεται η δωρεά του Ζερομ  Μπιντα ) με την εκκλησία του Αγίου Ιγνατίου να προσφέρει 100 Ευρώ και υλικά βαφής του πηγαδιού και της Πηγαδιώτισσας αξίας 60 ευρώ περίπου.
Το υπόλοιπο ποσό των 510 ευρώ ( συν του Ζερομ) το δώρισαν τα παρακάτω  μέλη και φίλοι του χωριού με δωρεές οι οποίες κυμανθήκαν από 20 έως 50 ευρώ.
Παρακάτω σας παραθέτουμε αλφαβητικά την λίστα των δωρητών και τους οποίους  ευχαριστούμε ιδιαιτέρως για την ευγενική τους χειρονομία να ενισχύσουν οικονομικά τον σύλλογο.
Ήδη ένα μικρό μέρος εξ αυτών των δωρεών  διατέθηκε  για την βαφή της εκκλησίας , του πηγαδιού και των γύρω από αυτό χώρων
Επίσης ένα μικρό μέρος εξ αυτών θα διατεθεί για την απολύμανση των φρεατίων, των κάδων απορριμμάτων και των κοινοχρήστων χώρων του χωριού.

Παρακάτω σας παραθέτουμε αλφαβητικά τα ονόματα των δωρητών.

1. Βαμβακερή Κάλλια  Ε.
  2. Βιδάλης Αντώνης Ιωσ.
  3. Βιδάλης Αντώνης  Νατσ.
  4. Βιδάλης Αλέκος Π.
  5. Βιδάλης Γεώργιος ( Φρερ )
  6. Βίλλας Γιώργος Ι.
  7. Γκιζης Ιωσήφ Λ.
  8. Δελλατολας Νίκος  Ιωαν.
  9. Εκκλησία Άγιου Ιγνατίου Λουτρών
  10. Καραβίτης Στέφανος

1. Κολόμπο Κάρλος & Μαρία
  2. Κωνσταντίνου Βαγγελης & Ροζανθη
  3. Νικολάου Παλαιολόγος & Μαρίνα
  4. Ρεμούνδος Αντώνης  και Ελένη Βιδάλη
  5. Ρεμούνδου Σοφία Γ.
  6. Ρούσσος Μανθος & Αργυρώ
  7. Σερέτης Κώστας
  8. Φόνσου Γιάννης & Ελένη
  9. Χατζηγιαννάκης Στράτος
  10. Μπιντα Ζερόμ

Και πάλι  σημειώστε ότι το ποσόν το οποίο προέκυψε  από την δωρεές  αυτές θα είναι ξεχωριστό κονδύλι και το οποίο θα διατεθεί αποκλειστικά και μόνο για έκτακτες εργασίες αποκατάστασης του χωριού και όχι μόνο.
Σαν μέλη του Δ Σ έχουμε ορισμένες ιδέες για το χωριό  αλλά σε αυτό το σημείο θα θέλαμε και την δική σας γνώμη επάνω σε θέματα ασφάλειας , υγιεινής , και  εξωραϊσμού του χωριού.
Σας χαιρετούμε και περιμένουμε τις ιδέες σας σε μια προσπάθεια καλυτέρευσης των συνθηκών διαβίωσης των κατοίκων και όχι μόνο.

Με φιλικούς χαιρετισμούς
Για το Διοικητικό Συμβούλιο

Η  Πρόεδρος                                                                                Ο  Γραμματέας

Κωνσταντίνου Σταματική                    Βαμβακερής  Μανώλης