Τετάρτη 24 Μαΐου 2017

Το Κέντρο Ημερήσιας Φροντίδας Ηλικιωμένων του Δήμου Τήνου παρέχει καθημερινή φροντίδα σε ηλικιωμένα άτομα.

Ενημέρωση του Δήμου Τήνου σχετικά
με την λειτουργία του Κ.Η.Φ.Η.

Θέμα:  Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος

Το Κέντρο Ημερήσιας Φροντίδας Ηλικιωμένων (Κ.Η.Φ.Η) είναι μια σύγχρονη ανοικτή δομή η οποία σε ημερήσια βάση παρέχει φροντίδα σε ηλικιωμένα  άτομα, πλήρους ή μερικής αυτοεξυπηρέτησης,  με σκοπό την διατήρηση της αυτονομίας τους, την εναρμόνιση με το κοινωνικό περιβάλλον και την αύξηση της συμμετοχής τους σε αυτό.

Οι υπηρεσίες – παροχές (ενδεικτικά) που απολαμβάνουν τα μέλη του Κ.Η.Φ.Η. ΔΗΜΟΥ ΤΗΝΟΥ στους ειδικά διαμορφωμένους χώρους λειτουργίας αποσκοπούν στην

• Κοινωνική και νοσηλευτική φροντίδα
  • Πνευματική, Ψυχική και σωματική  υποστήριξη
  • Εναρμόνιση  της οικογενειακής και εργασιακής ζωής των μελών της οικογένειας με το ηλικιωμένο μέλος
  • Εν γένει  βελτίωση της ποιότητας ζωής των ηλικιωμένων αλλά και των λοιπών μελών της οικογένειας

Οι παροχές γίνονται από  ειδικευμένο προσωπικό καταρτισμένο με τις προβλεπόμενες ειδικότητες του κοινωνικού φροντιστή και της β. νοσηλεύτριας ενώ την ομάδα επανδρώνει επαγγελματίας οδηγός που φροντίζει, παρουσία συνοδού, για την ασφαλή μεταφορά  των μελών του  σε καθημερινή βάση.

Τέλος το ΚΗΦΗ Δήμου Τήνου συνεργάζεται αρμονικά με τους αρμοδίους θεσμικούς και τοπικούς φορείς  προκειμένου να αποδίδει σε μεγαλύτερο βαθμό και πληρέστερα η όλη προσπάθεια.
Στο πλαίσιο αυτό και με γνώμονα το έργο που αναπτύσσει η δομή επιθυμούμε να σας ενημερώσουμε ότι τις επόμενες μέρες και καθ' όλη την διάρκεια του έτους το ΚΗΦΗ Δήμου Τήνου θα συνεχίσει να δέχεται αιτήσεις εγγραφής νέων μελών προκειμένου να μπορούν να απολαύσουν την φιλοξενία και την φροντίδα που εγγυάται η κοινωνική μας αποστολή.

Για οποιαδήποτε πληροφορία ή πρόσθετη διευκρίνηση για τους όρους και της προϋποθέσεις συμμετοχής μπορείτε να απευθύνεστε στα τηλ. 2283041022 & 2283360106 τις εργάσιμες μέρες και ώρες.

Η ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ Δ.Σ

Αλοιμόνου Ευγενία