Σάββατο 8 Απριλίου 2017

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ ΕΜΠΟΡΟΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ & ΒΙΟΤΕΧΝΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΤΗΝΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΣΤΟ McARTHOURGLEN ATHENS

Πραγματοποιήθηκε, όπως ήδη όλοι έχετε μάθει, με μεγάλη επιτυχία η παρουσίαση της Τήνου στις 31 Μαρτίου και την 1η Απριλίου 2017 στο εκπτωτικό χωριό McArthourglen Athens στα πλαίσια του Tinos Food Paths. Πλήθος κόσμου γνώρισε από κοντά τα παραδοσιακά προϊόντα και την γαστρονομία της Τήνου. Πολλά και τα ΜΜΕ που επισκέφθηκαν το χώρο της παρουσίασης και τα οποία έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον και τη φιλοξένησαν σε εκπομπές και δελτία ειδήσεων.

Την παρουσίαση είχαν αναλάβει οι τέσσερις επαγγελματικοί σύλλογοι του νησιού μας (κατά αλφαβητική σειρά): ο Εμποροεπαγγελματικός & Βιοτεχνικός Σύλλογος Τήνου, η Ένωση Ξενοδοχειακών Επιχειρήσεων Τήνου, ο Σύλλογος Ενοικιαζομένων Δωματίων Τήνου ‘’Η ΞΕΝΙΑ’’ και ο Σύλλογος Επιχειρηματιών Υγειονομικού Ενδιαφέροντος Τήνου που διοργανώνει και το Tinos Food Paths, υπό την αιγίδα του Δήμου Τήνου.

Ο Εμποροεπαγγελματικός &
Βιοτεχνικός Σύλλογος Τήνου είχε αναλάβει να συλλέξει όλα τα προϊόντα για τη γαστρονομική παρουσίαση, αλλά και να προωθήσει σε ειδικό εκθεσιακό σταντ τα παραδοσιακά προϊόντα του νησιού μας και το διαφημιστικό υλικό αυτών που πρόσφεραν τα προϊόντα τους.

Το πιο συχνό ερώτημα των επισκεπτών ήταν το από που θα μπορούσαν να προμηθευτούν τα προϊόντα μας στην Αθήνα. Γεγονός που αποδεικνύει ότι τα τηνιακά προϊόντα είναι πλέον όλο και πιο αναγνωρίσιμα. Με αυτό το δελτίο τύπου ο Σύλλογός μας θέλει να ευχαριστήσει αυτούς που πρόσφεραν τα προϊόντα τους (μέλη του και μη), στα οποία στηρίχθηκε η εκδήλωση.

Ευχαριστούμε, λοιπόν, τους :
ΑΡΤΟΠΟΙΕΙΑ

ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ ΣΠΙΤΙΚΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΤΗΣ ΕΛΕΝΗΣ
 ΤΟ ΝΤΟΥΛΑΠΙ ΤΗΣ ΓΙΑΓΙΑΣ

ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΕΙΑ
ΒΙΔΑΛΗΣ ΜΕΣΚΛΙΕΣ ΜΠΟΝ ΝΟΥΦΑΡΑ ΣΕΝΜΠΟΛΙΑ ΣΕΝΜΠΟΛΙΑ ΟΠΩΣ ΠΑΛΙΑ ΧΑΛΑΡΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΕΙΑ ΜΠΥΡΑ ΝΗΣΟΣ

ΚΡΕΟΠΩΛΕΙΑ – ΑΓΟΡΕΣ ΚΡΕΑΤΩΝ
 MEAT MARK (ΦΑΛΙΕΡΟΣ)
 ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ
 ΝΕΑ ΑΓΟΡΑ ΚΡΟΝΤΗΡΑ ΠΕΡΙΚΛΗ
Ο ΜΠΟΡΑΣ
ΦΑΡΜΑ ΚΟΥΡΟΥΠΑΣ
ΦΑΡΜΑ ΣΑΓΡΑΝΤΑΝΗ
 ΨΑΡΡΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ
ΨΑΡΡΟΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ
 ΨΑΡΡΟΣ ΚΩΣΤΑΣ

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τον κ. ΚΑΣΙΜΑΤΗ ΓΙΑΝΝΗ, διευθύνων σύμβουλο του εκπτωτικού χωριού Mcarthurglen Athens και καλό φίλο της Τήνου κα τις ναυτιλιακές εταιρείες FAST FERRIES και GOLDEN STAR FERRIES για τα δωρεάν εισιτήρια όλων όσων συμμετείχαν στην παρουσίαση.

Όποια προϊόντα περίσσεψαν και είναι εφικτό θα δοθούν από τον Εμποροεπαγγελματικό & Βιοτεχνικό Σύλλογο Τήνου στην Κοινωνική Κουζίνα Τήνου. Ευχαριστούμε όλους τους παραγωγούς και τους επιχειρηματίες που πάντα στέκονται συμπαραστάτες στην προσπάθεια για την ανάπτυξη και την ευημερία της Τήνου. Με εκτίμηση ΓΙΑ ΤΟ Δ.Σ. ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΟΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ & ΒΙΟΤΕΧΝΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΤΗΝΟΥ
 Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ ΤΣΙΜΕΚΗΣ

Η ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ ΛΟΥΚΙΑ ΚΟΛΛΑΡΟΥ