Πέμπτη 16 Φεβρουαρίου 2017

Τοπική Κοινότητα Πανόρμου: Ψήφισμα για το θάνατο του καλλιτέχνη Γιάννη Μανιατάκου

ΝΟΜΟΣ ΚΥΚΛΑΔΩΝ
ΔΗΜΟΣ ΤΗΝΟΥ
ΤΟΠΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΠΑΝΟΡΜΟΥ

Από Πρακτικό 1/16-2-2017 Συμβουλίου Τοπικής Κοινότητας Πανόρμου
                    Σήμερα 16/2/2017 ημέρα Πέμπτη και ώρα 10.00π.μ. το Τοπικό Συμβούλιο Πανόρμου συνήλθε  σε δημόσια έκτακτη συνεδρίαση στο κοινοτικό κατάστημα, έπειτα από την από  16/2/2017 πρόσκληση του Προέδρου που δημοσιεύτηκε στον ειδικό χώρο ανακοινώσεων της Κοινότητας και επιδόθηκε με αποδεικτικό στους συμβούλους:
ΘΕΜΑ ΜΟΝΟ: Λήψη απόφασης για την έκδοση ψηφίσματος, μετά το άγγελμα του
                         θανάτου του καλλιτέχνη Γιάννη Μανιατάκου.

Πριν από την έναρξη της συνεδρίασης ο Πρόεδρος διαπίστωσε ότι σε σύνολο τριών  κοινοτικών συμβούλων ήταν :
                Παρόντες                                                                            Απόντες
Πρίντεζης Σωτήριος
Σκαλκώτος Στάυρος
Καγιώργης Φραγκίσκος

Τα πρόχειρα συνοπτικά πρακτικά τηρεί η Σαλταμανίκα Αικατερίνη, μόνιμη υπάλληλος του Δήμου Τήνου.

Αρ. Απόφασης  1
       Για το ανωτέρω θέμα της ημερήσιας διάταξης ο Πρόεδρος κήρυξε την έναρξη της συνεδρίασης και πριν την εισήγηση του θέματος, ζήτησε από το Τοπικό Συμβούλιο να εγκρίνει το κατεπείγον του θέματος, λόγω του θανάτου του καλλιτέχνη, γλύπτη και ζωγράφου Γιάννη Μανιατάκου.
Το Τοπικό Συμβούλιο ενέκρινε ομόφωνα το κατεπείγον του θέματος σύμφωνα με το άρθρο 67 παρ. 5 του Ν. 3852/2010.

Ο Πρόεδρος του Τοπικού Πανόρμου κήρυξε την έναρξη της συνεδρίασης και εισηγούμενος το μόνο θέμα της ημερησίας διάταξης είπε τα εξής:

Σας κάλεσα σήμερα σε έκτακτη συνεδρίαση, για να σας ανακοινώσω τη θλιβερή είδηση του θανάτου του συμπατριώτη μας, καλλιτέχνη, γλύπτη και ζωγράφου Γιάννη Μανιατάκου.  Ο Γιάννης Μανιατάκος από το 1971 έως το 2001, για τριάντα χρόνια, υπηρέτησε και πρόσφερε τα μέγιστα τόσο στο Προπαρασκευαστικό και Επαγγελματικό Σχολείο Καλών Τεχνών Πανόρμου Τήνου από τη θέση του Διευθυντή – δασκάλου, όσο και στην περιοχή της Τοπικής Κοινότητας  Πανόρμου.
Το Τοπικό Συμβούλιο Πανόρμου με βαθιά θλίψη αποχαιρετά τον δάσκαλο Γιάννη Μανιατάκο.
       Το Συμβούλιο αφού έλαβε υπόψη του την εισήγηση του Προέδρου
                                      Α π ο φ ά σ ι ζ ε ι     Ο μ ό φ ω ν α

1. Να εκφρασθούν τα θερμά συλλυπητήρια στην οικογένεια του μεταστάντος.
2. Να αναρτηθεί μεσίστια η σημαία στο γραφείο της Τοπικής Κοινότητας Πανόρμου του Δήμου Τήνου.
3. Να κατατεθεί στεφάνι μνήμης κατά την εξόδιο ακολουθία στο Φλωμοχώρι Μάνης.
4. Να αναγνωσθεί το ψήφισμα της Τοπικής Κοινότητας Πανόρμου κατά την εξόδιο ακολουθία.
         Συντάχθηκε και αναγνώσθηκε η απόφαση αυτή και υπογράφεται ως ακολούθως:

Ο Πρόεδρος                                                                      Τα Μέλη
          Πρίντεζης Σωτήριος                                                       Σκαλκώτος Σταύρος
                                                                              Καγιώργης Φραγκίσκος

Ο Πρόεδρος του Τοπικού Συμβουλίου Πανόρμου